Milliárdos tartozás a zsidó túlélőknek

A zsidó holokauszt hatvanadik évfordulójának előestéjén hatalmas botrány körvonalazódik Izraelben. Egy parlamenti vizsgálóbizottság kiderítette, izraeli bankok máig mintegy egymilliárd sékel (kb. 43 milliárd forint) értékben tartanak olyan számlákat, amelyek tartalma holokauszttúlélőknek járna. Az örökösöket azonban nem keresték meg.

2005. 01. 23. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ezer ember él jelenleg Izraelben, akik nem is tudnak rokonuk bankbetétjéről, és szegénységben halnak meg a bankok végletes könnyelműsége és nemtörődömsége miatt – derült ki a parlamenti vizsgálóbizottság eredményeiből. A Colette Avital munkapárti képviselő által vezetett bizottság megállapította, hogy a mintegy kilencezer bankszámla tulajdonosát vagy az ő örököseiket a bankok meg sem próbálták megtalálni, a számlák adatait hanyagul kezelték, sőt, egyes esetekben szándékosan meg is semmisítették a jogos tulajdonos kilétét felfedő bizonyítékokat. A bizottság úgy tartja, valószínűleg további folyószámlák is léteznek, ahol holokauszttúlélők helyezték el pénzüket. A bizottság döntése alapján az érintett bankoknak kötelessége az említett összeg harmadát visszafizetni, ha megtalálják az örökösöket, a fennmaradó kétharmad részt pedig az állam vállalja magára. A Háárec című napilap írása szerint az ország öt legnagyobb bankjának 322 millió sékeles tartozása lenne, ha megtalálnák az öszszes örököst. Az óriási összegből azonban 307 milliót egyedül a Bank Leumi, a legrégibb és legmegbecsültebb zsidó banknak kellene fizetnie. A pénzintézetek természetesen mindent tagadnak. A Leumi mellett a Mercantile Discount Bank is komoly vádakkal szembesül. Itt a világháborús időszakból háromezer számlát talált a bizottság, amelyek közül kétezernek a tulajdonosait lehetetlen megállapítani. Az egykor Barclay’s Bank néven működő pénzintézet ráadásul nem volt hajlandó segítséget nyújtani a vizsgálóbiztosoknak, hanem visszautasította a gyanúsítgatást. A Bank Hapolaim pedig bizonyíthatóan hatalmas menynyiségű feljegyzést semmisített meg azután, hogy a bizottság elkezdte a működését. A Bank Mizrahi az alvószámlákon szereplő összegek után nem fizetett kamatot, ám a kezelési költséget nem mulasztotta el levonni minden hónapban, évtizedeken át. Az izraeli bankok számára az a legkínosabb az ügyben, hogy Izrael korábban ugyanezekkel a vádakkal illette a svájci pénzintézeteket. Akkoriban lakossági nyomásra végül a svájci bankok felfedték alvószámláikat, és összesen 1,25 milliárd dollárt fizettek ki a holokauszttúlélők örököseinek, jóval többet, mint amennyi a számlákon volt. Az izraeli bankok azonban továbbra is méltánytalannak nevezik az eljárást. Efraim Zuroff, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi intézetének vezetője a Jerusalem Postnak elmondta, „ha ez máshol történik, a zsidók antiszemitizmust kiáltanának. Most mit mondhatunk?” – tette fel a kérdést.



Botrányos visszaélés-sorozat. Közel háromévnyi nyomozás során sem tudta feltárni a rendőrség azt a magyarországi zsidó kárpótlási pénzekkel folytatott visszaélés-sorozatot, amely Leslie Gross New York-i magyar vállalkozó nevéhez fűződik. A Magyar Nemzet korábban riportsorozatban írta meg: az üzletember közel kétezer, hazánkban a második világháborús meghurcoltatása miatt kárpótlásra jogosult személy ügyét kezelte, s közvetítőként több tíz millió forintnyi kártérítési összeget vett fel a magyar államtól. Lapunk bebizonyította, hogy számos esetben halott emberek nevét felhasználva jutott pénzekhez, de olyan eseteket is találtunk, amelyből kiderült, hogy az igénylőlapokat Gross közjegyzőként tevékenykedő fia írta alá a kárpótlásra jogosultak helyett. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.