Február 15-ig minden végzős középiskolás diáknak jelentkeznie kell a nyelvi érettségire akkor is, ha már van középfokú nyelvvizsgája, vagy épp most készül azt letenni. Ha azonban az érettségi napjáig bemutatja a bizonyítványt, akkor vizsga nélkül megkapja az emelt szintű jelest. Ebben az esetben a vizsgázó ugyanúgy maximális pontszámot visz idegen nyelvből a felvételire, mint a hibátlanul érettségiző.
Jövőre azonban a nyelvvizsga nem mentesít az érettségi alól. Pluszpontot jelent ugyan a felvételin, de vizsgázni kötelező lesz. Ráadásul, ha valaki jól teljesít az emelt szintű érettségin, akkor automatikusan nyelvvizsga-bizonyítványt is kap.
Rozgonyi Zoltán, a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének ügyvezetője szerint a rendszer jóval átláthatatlanabb és megbízhatatlanabb lesz. A nyelvvizsga-bizonyítványt kibocsátó apparátus így egy olyan szervezettel gyarapodik, amelyre nem vonatkoznak azok a szabályok, amelyek a többiekre igen. Nem lehetünk biztosak abban, hogy az egyik ugyanolyan értékű, mint a másik. Ma már elsősorban a bizonyítvány nemzetközi elismertsége számít, nem az itthoni megítélése. A Rigó utcai nyelvvizsga népszerűsége is folyamatosan esik, és vélhetőleg a magyar érettségi bizonyítvány sem túl ismert külföldön. Rozgonyi szerint az idén hatalmas lesz a roham a nyelvvizsga-központokban, a diákok igyekeznek megragadni az utolsó lehetőséget. Ráadásul az alsóbb évesek is tömegesen vizsgáznak, hiszen idén még ők is kiválthatják az érettségit. Ha kérvényezik az előre hozott érettségi vizsgát, és a pótérettségi időpontjáig leteszik a nyelvvizsgát, akkor jó előre megszerzik végbizonyítványukba a jelest.
Friss Ferenc, az Oktatási Minisztérium közoktatás-fejlesztési főosztályvezetője a kritikákra úgy reagált: már sok nem állami nyelvvizsgaközpont papírjait is elfogadták az állami oktatásban, és az valóban megbízhatatlan volt.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között