A bankok sem várnak tovább

A piaci várakozásoknál nagyobb mértékben csökkentette az MNB az irányadó kamatszintet. A jelek szerint az ilyenkor „szokásos” lépésre, vagyis a betéti kamatok lefaragására a hitelintézetek sem várnak sokáig. Nem árt tudni azonban, hogy a mérték nem minden esetben egyezik meg a jegybanki alapkamat-csökkentés „nagyságrendjével”.

2005. 02. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetvenöt bázispontos alapkamat-csökkentésről döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mellett működő monetáris tanács. Az irányadó kamatszint mérséklése után néhány hitelintézet be is jelentette, csökkenti a betéti kamatokat, ugyanakkor a hitelkamatok csökkentéséről még nem döntöttek a bankok árazási testületei.
Az OTP Bank március 1-jétől 50 bázisponttal csökkenti a lekötött betéti kamatokat. A legnagyobb magyar hitelintézet a lakossági konstrukciók körében csak a jegybanki alapkamat-csökkentés mértékének egy-, illetve kétharmadát „érvényesíti”. A Magyar Távirati Iroda összeállítása szerint a lakossági folyószámlán fix kamatra lekötött betét három hónapra 50 bázisponttal alacsonyabb kamatot fizet február 25-e után, a kamat mértéke a lekötött összeg nagyságától függően 6,0–7,75 százalék lesz. A lakossági megtakarítási számlán elhelyezett összeg kamata 7,75–8,25 százalék lesz március 11-től, ez 50 bázisponttal alacsonyabb a korábbinál. Ide vonatkozó információ, hogy az OTP Bank csaknem 50 bázisponttal csökkenti a 2005. március 1-je után kötött szerződések esetében az új lakás építésére és vásárlására igénybe vett lakáshitelek kamatát. Így az új lakásra öt évre fix kamatozással folyósított lakáshitelek kamata 4,0 százalék lesz, amelyhez változatlan mértékű, 2,0 százalékos kezelési költség tartozik. A hitelkamatok csökkentését egyelőre csak az OTP Bank jelentette be.
A Magyar Külkereskedelmi Banknál (MKB) február 24-től érvényes a 40–60 bázisponttal alacsonyabb kamat a lekötött lakossági betétekre. A három hónapra lekötött betét például 6,80–7,80 százalék kamatot hoz a lekötött összeg nagyságának függvényében. A megtakarítási számlán elhelyezett 1–10 millió forint közötti összeg kamata 7,40 százalékról évi 7,10 százalékra csökkent, a 10 millió forint feletti rész pedig az eddigi 7,90 százalék helyett évi 7,40 százalékot gyarapszik. Az Európa Betét kamata 100–120 bázisponttal lett alacsonyabb. Az egy évre lekötött Európa-betét éves kamata 7,40 százalékról 6,40 százalékra csökkent. Ugyancsak 100 bázispontnál nagyobb mértékben, 100–125 bázisponttal zsugorodtak a vállalati betétek kamatai. A három hónapos vállalati betéti kamat 4,30–6,25 százalék az MKB-ban.
Az ING Barings Bankban február 23-tól a vállalati betétek kamata lett alacsonyabb 50–90 bázisponttal. A kisebb arányú csökkentés a rövidebb, a nagyobb arányú pedig a hosszabb lejáratokét érintette. Az egy hónapos vállalati lekötött betét új kamata évi 7,20 százalék, az egy évre lekötötteké évi 6,25 százalék lett.
A HVB Bankban a vállalati betétek kamatát csökkentették 75 bázisponttal, s ugyanennyivel mérsékelték az Erste Bankban is a fix kamatra lekötött vállalati betétek és az elektronikus lekötött betétek kamatait. A Citibank ugyancsak 75 bázisponttal vitte lejjebb a lakossági betétek kamatát február 22-től.

*****
Drágább lakossági hitelkamat. Januárban a vállalati hitelek és betétek kamatlába, valamint a háztartási szektor betéti kamatai csökkentek, az átlagos lakossági hitelkamatok viszont általában emelkedtek – közölte a Magyar Nemzeti Bank. A bankközi forintkihelyezések átlagos kamatlába minden lejárat esetében csökkent. A bankok 14,1 milliárd forint összegű fogyasztásihitel- szerződést, 15,7 milliárd forintnyi lakáshitel-szerződést és 4,7 milliárd forint értékű egyéb hitelre szóló szerződést kötöttek 2005 januárjában. A bankközi forintpiaci forgalom 2700,7 milliárd forintot tett ki januárban.



Magas banki jövedelmezőség. A pénzügyi vállalkozások kiemelkedő jövedelmezősége után másodikként a bankszektor volt a legeredményesebb a felügyelt szektorok között tavaly, tudniillik az együttesen elért 117,3 milliárd forintos adózás előtti eredménye 45 százalékkal haladta meg az előző év adatát. A nemzetközi összehasonlításban nagyon jónak számító eszközarányos jövedelmezőség (ROA – return on assets) a 2002. első fél évi 1,82 százalékról 2,2 százalékra, a tőkearányos profitabilitás (ROE – return on equity) pedig 19,6 százalékról 24,5 százalékra javult. A kamateredmény csaknem 17 százalékos emelkedése mellett a nem kamat jellegű eredmény növekménye volt kiugró (csaknem 40 százalékos), igazolva azt a vélekedést, hogy a jutalékok és rejtett költségek hozzák a legtöbbet a bankok konyhájára. Az egyetlen romló mutató a fizetőképességet tükrözi (a március végi 12,72 százalékos tőkemegfelelés tovább csökkent, június végére 12,1 százalékra), néhány különösen aktívan hitelező bank esetében a kötelező 8 százalékos mutatót közelítette. Ez a hitelezési aktivitás bővülésével összefüggésben érthető, és összességében még mindig a 10–15 százalékos, „megfelelő” sávba esik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.