A nehézfémek, többek között a higany felhasználásának korlátozása a célja több, az Európai Parlament asztalán lévő javaslatnak. Ezt Stavros Dimas, az EU környezetügyi megbízottja jelentette be nemrég. A szakemberek azzal indokolják a szigorítást, hogy a tápláléklánc bizonyos pontjain – főleg a halakban és kagylókban – felhalmozódó nehézfémek súlyos egészségkárosodást okozhatnak, ha bejutnak az emberi szervezetbe. A higany sokféle betegséget okozhat: daganatot, depreszsziót, de összefüggésbe hozták már a szívműködési zavarok és az Alzheimer-kór kialakulásával is.
*
Ha az új szabályozást elfogadják a döntéshozók, akkor az EU-ban, így Magyarországon is betilthatják a higanyos hőmérők és vérnyomásmérők forgalmazását. Ez érdekes változást hozna, hiszen Magyarországon szinte mindenki a hagyományos hőmérőt használja. Ezekből több millió van a háztartásokban és a kórházakban.
Nagy Csaba, az Országos Röntgen- és Kórháztechnikai Intézet főigazgatója elmondta: a testhőmérséklet más eszközzel is mérhető. Praktikus például az elektronikus lázmérő, amelyet nem kell lerázni, nem törik el, és már 1200 forinttól kapható. Ezeket is a hónaljba vagy a szájba kell behelyezni. Létezik fülhőmérő is, amely néhány másodperc alatt nagyon pontos értéket mutat. Ezt körülbelül tízezer forintért lehet megvásárolni. Főként türelmetlen gyermekeknél ajánlott, de használják egyes kórházakban is a kihűlt betegeknél. A higanyos hőmérőn ugyanis 35 Celsius-fok a legalacsonyabb érték. Pár száz forintért lehet kapni olyan homlokra helyezhető LCD-kijelzős csíkot is, amely általában csak színjelzést ad, hogy lázas-e az illető, vagy nem. A higanyos hőmérők egyébként nem sokat változtak az elmúlt évtizedekben. Élettartamuk végtelen, hiszen a higany a zárt üvegből nem párolog el. Ezek ma 500-600 forintba kerülnek.
Az említett termékek betiltásának inkább üzenetértéke van – vélekedett Zacher Gábor, az Erzsébet-kórház toxikológusa. Szerinte ezek olyan kis mennyiségű higanyt tartalmaznak, hogy nem okoznak egészségkárosodást. Ha eltörik a lázmérő, és belélegezzük a higanygőzt, vagy hozzáérünk a fémhez, nem mutatkoznak mérgezéses tünetek. Még akkor sem, ha például gyermekünk megeszi a kiszabadult higanygolyókat. Azt azonban Zacher Gábor sem vitatja, hogy nagyobb mennyiségben nagyon veszélyesek az emberi szervezetbe kerülő nehézfémek.
Éles vita bontakozott ki a szakemberek között a szintén higanyt tartalmazó amalgám fogtömésekről. Voltak, akik ezt is tiltólistára tették volna, a többség azonban állítja: tudományos vizsgálatok igazolják, hogy ezekből nem oldódik ki egészségre ártalmas anyag – mondta Szenthidai Péter fogorvos. Szakértők nem tartják elképzelhetőnek, hogy az EU a több száz millió ember szájában lévő fogászati amalgám betiltása mellett döntene. Gondoljunk csak bele, ki állná a tömeges töméscsere költségeit? És mennyi pert indítanának a páciensek azt feltételezve, hogy egészségkárosodásukat a fogtömésük okozta?

Kiderült, ki hozhatta létre a Magyar Péter-jelenséget – videó