Betilthatják a higanyos lázmérőt

Néhány éven belül betilthatják a higanyos hőmérők és vérnyomásmérők forgalmazását az Európai Unióban.

2005. 02. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nehézfémek, többek között a higany felhasználásának korlátozása a célja több, az Európai Parlament asztalán lévő javaslatnak. Ezt Stavros Dimas, az EU környezetügyi megbízottja jelentette be nemrég. A szakemberek azzal indokolják a szigorítást, hogy a tápláléklánc bizonyos pontjain – főleg a halakban és kagylókban – felhalmozódó nehézfémek súlyos egészségkárosodást okozhatnak, ha bejutnak az emberi szervezetbe. A higany sokféle betegséget okozhat: daganatot, depreszsziót, de összefüggésbe hozták már a szívműködési zavarok és az Alzheimer-kór kialakulásával is.
*
Ha az új szabályozást elfogadják a döntéshozók, akkor az EU-ban, így Magyarországon is betilthatják a higanyos hőmérők és vérnyomásmérők forgalmazását. Ez érdekes változást hozna, hiszen Magyarországon szinte mindenki a hagyományos hőmérőt használja. Ezekből több millió van a háztartásokban és a kórházakban.
Nagy Csaba, az Országos Röntgen- és Kórháztechnikai Intézet főigazgatója elmondta: a testhőmérséklet más eszközzel is mérhető. Praktikus például az elektronikus lázmérő, amelyet nem kell lerázni, nem törik el, és már 1200 forinttól kapható. Ezeket is a hónaljba vagy a szájba kell behelyezni. Létezik fülhőmérő is, amely néhány másodperc alatt nagyon pontos értéket mutat. Ezt körülbelül tízezer forintért lehet megvásárolni. Főként türelmetlen gyermekeknél ajánlott, de használják egyes kórházakban is a kihűlt betegeknél. A higanyos hőmérőn ugyanis 35 Celsius-fok a legalacsonyabb érték. Pár száz forintért lehet kapni olyan homlokra helyezhető LCD-kijelzős csíkot is, amely általában csak színjelzést ad, hogy lázas-e az illető, vagy nem. A higanyos hőmérők egyébként nem sokat változtak az elmúlt évtizedekben. Élettartamuk végtelen, hiszen a higany a zárt üvegből nem párolog el. Ezek ma 500-600 forintba kerülnek.
Az említett termékek betiltásának inkább üzenetértéke van – vélekedett Zacher Gábor, az Erzsébet-kórház toxikológusa. Szerinte ezek olyan kis mennyiségű higanyt tartalmaznak, hogy nem okoznak egészségkárosodást. Ha eltörik a lázmérő, és belélegezzük a higanygőzt, vagy hozzáérünk a fémhez, nem mutatkoznak mérgezéses tünetek. Még akkor sem, ha például gyermekünk megeszi a kiszabadult higanygolyókat. Azt azonban Zacher Gábor sem vitatja, hogy nagyobb mennyiségben nagyon veszélyesek az emberi szervezetbe kerülő nehézfémek.
Éles vita bontakozott ki a szakemberek között a szintén higanyt tartalmazó amalgám fogtömésekről. Voltak, akik ezt is tiltólistára tették volna, a többség azonban állítja: tudományos vizsgálatok igazolják, hogy ezekből nem oldódik ki egészségre ártalmas anyag – mondta Szenthidai Péter fogorvos. Szakértők nem tartják elképzelhetőnek, hogy az EU a több száz millió ember szájában lévő fogászati amalgám betiltása mellett döntene. Gondoljunk csak bele, ki állná a tömeges töméscsere költségeit? És mennyi pert indítanának a páciensek azt feltételezve, hogy egészségkárosodásukat a fogtömésük okozta?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.