Gyógyszerek a szatyorból

Szabálytalanul kapnak életmentő gyógyszereket ambuláns betegek a Transzplantációs és Sebészeti Klinikán. Egy páciens bejelentése szerint kórházi dolgozók azt kérték, hogy ne menjenek a patikába, hanem adják oda a receptet egy folyosón ülő férfinak, aki egy szatyorból kiszolgálja őket. Patikusok szerint valakik nagy hasznot húznak a törvénytelen gyakorlatból, s figyelmeztetnek: a rosszul tárolt gyógyszer halált is okozhat.

2005. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy veseátültetett beteg amiatt aggódik, vajon jó minőségű-e az a gyógyszer, amelyet a Transzplantációs és Sebészeti Klinikán egy folyosón ülő férfi szatyrából kapott. Az ügyben az illető bejelentést tett az Egészségügyi Minisztériumban. A lapunkhoz is eljuttatott levélben az áll: a klinika dolgozói azt mondták neki és betegtársainak, hogy ez az ő érdekük, mert nem kell elmenniük a patikába, a más betegekkel való találkozás ugyanis veszélyes lehet legyengült immunrendszerükre. A levelet író beteg lapunknak elmondta, nem mert rákérdezni az intézményben, hogy ez a rendszer hivatalosan működik-e. Félt, hogy aggodalmaskodása miatt hátrány érheti, miközben élete végéig rendszeres kontrollvizsgálatra kell járnia és a gyógyszereket is folyamatosan kell szednie, különben az átültetett szerv kilökődne.
– Jogszabály mondja ki, hogy járó betegnek csak a patikában lehet kiadni gyógyszert. Ezzel az ő érdekeit védik, hiszen a gyógyszerész felel a minőségért, rajta lehet számon kérni, ha például lejárt szavatosságú gyógyszerrel veszélyeztetné a vásárló egészségét – fogalmazott Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara (MGYK) elnöke. (A kórházakban csak a bent fekvők kaphatnak orvosságot, de ők nem receptre.)
*
Hávelné szerint törvénytelen, ha valaki a patikán kívül, például egy kórház folyosóján ad át gyógyszert recept ellenében. Ezzel ráadásul veszélyeztetheti a beteg életét. A transzplantáltakét különösen, hiszen esetükben nagyon fontos, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű medicinát vegyék be, egyébként az új szervük könnyen kilökődhet. Ez pedig súlyos egészségkárosodással, végső esetben akár halállal is járhat. Megkérdeztük az Egészségügyi Minisztériumot, engedélyezték-e valakinek, hogy a patikán kívül gyógyszert forgalmazzon. Hamvas József, a gyógyszerügyi főosztály vezetője leszögezte: erre senkinek nem adtak engedélyt – ezt a törvény nem is tenné lehetővé –, bár ő is hallott már ilyen esetekről. Hangsúlyozta: ha valakivel ez történne, ne adja oda a receptet, és jelentse fel az illetőt.
Szakemberek szerint lehetséges, hogy az orvosságok egy patikából kerülnek a transzplantációs klinika folyosójára. Nagy hasznot húzhat az a gyógyszertár, amelyik így kizárólagos forgalmazóvá válik. Miután akár több ezer beteg is járhat rendszeres kontrollvizsgálatra az intézménybe, óriási forgalom bonyolítható ezzel a technikával. A drága készítményeken dobozonként 850 forintot keresnek, ennyi az árrés. A gyógyszer átadás-átvétele egyébként nem kelt feltűnést, a szerek árához ugyanis százszázalékos tb-támogatás jár, így a betegnek nem kell közvetlenül pénzt fizetnie az orvosságért.
A klinika főigazgatója többszöri megkeresésünk ellenére sem válaszolt lapzártánkig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.