Drágulás jellemezte a tegnapi pesti kereskedési napot, a BUX történelmi csúcsot döntött, tette ezt annak ellenére, hogy az elemzők rövid távon az index gyengülését várták. A magyar indikátor délelőtt erőteljes gyengülést szenvedett el, a befektetők aktivitása viszont jelentős erőként hatott a piacra, ez a BUX kurzusát előbb átlendítette korábbi határvonalán, majd tovább növelte a pluszt. Az index végül 230,61 ponttal növekedve 16 840,56 ponton fejezte be a napot. A forgalom meghaladta a 23,74 milliárd forintot, amelyből 6,7 és 6,4 milliárd forintot a Mol- és az OTP-kötések tettek ki. Az olajipari papírok 2,3 százalékkal tőzsdei jegyzésük legmagasabb szintjére ugrottak, míg a banki részvények 1,1 százalékkal lettek olcsóbbak. A portfolio.hu rendezvényén a Mol elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt közölte, hogy az osztalék minden bizonnyal nőni fog, és rövidesen egy osztalékpolitikát is nyilvánosságra hoz a társaság. A kitermelési aktivitás növelése készletakvizíciókon és sikeres kutatásokon keresztül kiemelt céllá vált. A szerb és a román piac sajátosságainak áttekintését követően szó esett a Mol vegyipari elkötelezettségéről annak tükrében, hogy több olajmulti is inkább kivonul a petrolkémiai szegmensből.
A befektetőket az sem érdekelte, hogy a szlovák pénzügyminisztérium kirótta a 98 százalékos Mol-tulajdonban lévő szlovák olajfinomítóra, a Slovnaftra a már korábban előre jelzett bírságot, mert túl nagynak találja a vállalat profitját. Az MTI pozsonyi irodájához eljuttatott közlemény szerint a Slovnaft Rt. már tanulmányozza a tárca határozatának indoklását, de ezt abban a meggyőződésében teszi, hogy a társaságnál lefolytatott ellenőrzés, nemkülönben annak eredményei összeegyeztethetetlenek a szlovák és az európai jogrenddel, ezért már most biztos, hogy a döntés ellen fellebbezni fog.
Elemzők szerint az OTP esetében a korrekció és az a bejelentés okozott gyengülést, hogy a bank képes alárendelt kölcsöntőke felvételére is az akvizíciói elérése érdekében. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója ugyan jelezte, hogy külső tőke bevonására csak akkor kerülhet sor, ha az összes felvásárlási terv realizálódik, de erre igen csekély esély mutatkozik. Jelentős javulással és történelmi magasságban zárta a napot az 5,3 százalékkal javuló Richter, valamint a 3,1 százalékkal erősödő BorsodChem és az 1,8 százalékkal megugró Matáv.
Növekedéssel zárta a napot még az Egis és a Synergon. Szakértők szerint a következő napokban tovább drágulhatnak a kis kapitalizációjú papírok, mert néhány „elfelejtett” társaság esetében a vártaknál jobb 2004. évi eredmények láttak napvilágot.
A bankközi devizapiacon a forint árfolyama szinte alig mozdult meg, csak fillérekkel változott a nap folyamán, délután 244,30– 244,40 forinton jegyezték az eurót a bankközi devizapiacon, 20 fillérrel magasabban a hétfői 244,10– 244,20 forintos árfolyamnál. A forint 13,46 százalékon állt a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán, 7 bázisponttal gyengébben, mint hétfőn. A bankközi forintpiacon a bő likviditás miatt a bankok 531,81 milliárd forintnyit kötöttek le az MNB-ben két hétre a szerdán lejáró 286,31 milliárd forinttal szemben.
A nemzetközi tőkepiacokon csakúgy, mint a pesti parketten, javulva zártak az indexek. Tokióban a 225 vezető részvényt jegyző index, a Nikkei mutatója tegnap – 14,29 ponttal – tovább emelkedett a pénzügyi részvények drágulása és egyes fejlett technológiai cégek elemzői felértékelése következtében. Nem kerülhették el a növekedést az európai árfolyamok sem, a DAX és az FTSE negyedszázalékos pluszban zárt.
Nem először volt életveszélyben a Kamniki-Alpokban megmentett magyar nő