Kisebb árhullám indult meg a Taktán és a Tarnán, valamint a Körösök vidékén, ezért a folyók menti településeken elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el tegnap reggel. A Tiszán és mellékfolyóin a szokásosnál jóval nagyobb az árvízveszély, mert a vízgyűjtő területeken 7,5 köbkilométer hó víztartalma halmozódott fel, s ez a mennyiség a sokéves átlag kétszerese – nyilatkozta lapunknak Korompay András, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság vízkár-elhárítási főosztályának vezetője. A szakember szerint ebből nem következik az, hogy idén súlyos árvíz lesz, mivel az árhullám nagyságát más tényezők is befolyásolják. Ha nem lesz gyors olvadás, akkor első- és másodfokú készültség mellett el lehet vezetni a vizet.
A Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén a gátak megerősítésére és az utak járhatóvá tételére a legveszélyesebb folyószakasz mentén több mint kétezer köbméter homokot, kavicsot és követ helyeznek el, valamint zsákokat, fáklyákat szereznek be. Ennek költsége a nyíregyházi régióban harmincötmillió forint. Vészhelyzetben az addig felhalmozott anyagnál sokkal többre lesz szükség. A szabolcsi Jándon 500 köbméter homokot és 200 köbméter zúzott követ hordtak a folyó mellé, hogy ha kell, megerősítsék azt a 3-400 méteres partszakaszt, ahol kiszakadhat az alacsony és gyenge gát – közölte lapunkkal Csonka Sándor polgármester. Elmondta: a töltésnek ez a része még nem készült el.
Gulácson egyelőre az adatokat egyeztetik, hiszen nem tudni, mekkora lesz a víz, a gátak megerősítésére szánt homok és a kavics megérkezett – közölte lapunkkal Siket Sándor polgármester. A Duna-Tisza közötti térségben, Baja, Szeged, Békéscsaba, Debrecen és Szolnok környékén negyvenezer hektárnyi területet öntött el a belvíz. Huszonhét szakaszon ötvenhat szivattyúval dolgoznak a vízügyi szakemberek. Virág Tamás, az edelényi polgári védelmi iroda vezetője lapunknak elmondta: a környező szántókról, dombokról Boldva három, mélyebben fekvő utcájában 20-30 centiméteres víz gyűlt össze. A belvíz huszonnyolc lakást, 80 felnőttet és 111 gyermeket érint. Kiköltöztetni senkit nem kellett, a károkat később mérik fel.
A beregi katasztrófa. Az eddigi legnagyobb hómennyiséget, hárommilliárd köbmétert 1999-ben mérték a Felső-Tisza hazai és külföldi vízgyűjtő területén – nyilatkozta az MTI-nek Bodnár Gáspár, a nyíregyházi régió vízügyi vezetője. Akkor a gyors olvadás miatt a folyó Tiszabercel alatti szakaszán alakult ki nagy árhullám, különösen Szolnok térségében okozott jelentős károkat a víz. A 2001. március 6-i árvíz idején, amikor átszakadt a Tisza gátja Tarpánál és a víz elöntötte a beregi falvakat, 1,5 milliárd köbméter volt a hómennyiség, de akkor a többnapos eső okozott katasztrófát.