Készültség több folyó mentén

Megemelkedett a vízszint tegnap a Taktán, a Tarnán és a Körösökön. A belvíz negyvenezer hektárt öntött el a Duna és a Tisza között. A veszélyeztetett szakaszokra több száz tonna homokot és zúzalékot szállítottak, hogy szükség esetén megerősíthessék a gátakat.

2005. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kisebb árhullám indult meg a Taktán és a Tarnán, valamint a Körösök vidékén, ezért a folyók menti településeken elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el tegnap reggel. A Tiszán és mellékfolyóin a szokásosnál jóval nagyobb az árvízveszély, mert a vízgyűjtő területeken 7,5 köbkilométer hó víztartalma halmozódott fel, s ez a mennyiség a sokéves átlag kétszerese – nyilatkozta lapunknak Korompay András, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság vízkár-elhárítási főosztályának vezetője. A szakember szerint ebből nem következik az, hogy idén súlyos árvíz lesz, mivel az árhullám nagyságát más tényezők is befolyásolják. Ha nem lesz gyors olvadás, akkor első- és másodfokú készültség mellett el lehet vezetni a vizet.
A Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén a gátak megerősítésére és az utak járhatóvá tételére a legveszélyesebb folyószakasz mentén több mint kétezer köbméter homokot, kavicsot és követ helyeznek el, valamint zsákokat, fáklyákat szereznek be. Ennek költsége a nyíregyházi régióban harmincötmillió forint. Vészhelyzetben az addig felhalmozott anyagnál sokkal többre lesz szükség. A szabolcsi Jándon 500 köbméter homokot és 200 köbméter zúzott követ hordtak a folyó mellé, hogy ha kell, megerősítsék azt a 3-400 méteres partszakaszt, ahol kiszakadhat az alacsony és gyenge gát – közölte lapunkkal Csonka Sándor polgármester. Elmondta: a töltésnek ez a része még nem készült el.
Gulácson egyelőre az adatokat egyeztetik, hiszen nem tudni, mekkora lesz a víz, a gátak megerősítésére szánt homok és a kavics megérkezett – közölte lapunkkal Siket Sándor polgármester. A Duna-Tisza közötti térségben, Baja, Szeged, Békéscsaba, Debrecen és Szolnok környékén negyvenezer hektárnyi területet öntött el a belvíz. Huszonhét szakaszon ötvenhat szivattyúval dolgoznak a vízügyi szakemberek. Virág Tamás, az edelényi polgári védelmi iroda vezetője lapunknak elmondta: a környező szántókról, dombokról Boldva három, mélyebben fekvő utcájában 20-30 centiméteres víz gyűlt össze. A belvíz huszonnyolc lakást, 80 felnőttet és 111 gyermeket érint. Kiköltöztetni senkit nem kellett, a károkat később mérik fel.



A beregi katasztrófa. Az eddigi legnagyobb hómennyiséget, hárommilliárd köbmétert 1999-ben mérték a Felső-Tisza hazai és külföldi vízgyűjtő területén – nyilatkozta az MTI-nek Bodnár Gáspár, a nyíregyházi régió vízügyi vezetője. Akkor a gyors olvadás miatt a folyó Tiszabercel alatti szakaszán alakult ki nagy árhullám, különösen Szolnok térségében okozott jelentős károkat a víz. A 2001. március 6-i árvíz idején, amikor átszakadt a Tisza gátja Tarpánál és a víz elöntötte a beregi falvakat, 1,5 milliárd köbméter volt a hómennyiség, de akkor a többnapos eső okozott katasztrófát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.