Többhetes emelkedés után tegnap a piac az általa már régóta várt korrekciót élvezhette, a BUX 90 ponttal nyitott előző szintje alatt, ami már reggel jelezte a csökkenési irányt. A kereskedés elején elszenvedett veszteség napközben tovább nőtt – délben már elérte a 213 pontos mínuszt is –, de zárásra 121 pontra mérséklődött. A 0,69 százalékos BUX-gyengülés 17 milliárd forintos forgalommal párosult. A szinte általánosnak nevezhető áresést a kisforgalmú papírok kevésbé szenvedték meg, míg a blue chipek, az OTP kivételével jelentősen gyengültek.
Meglepetésre az OTP-papírok a piaccal szemben haladtak, és 50 forinttal drágultak. A BUX-ra gyengítő hatást gyakorolt viszont a 465 forinttal beeső Richter, a 240 forintos árcsökkenést felmutató Mol és a 20 forinttal olcsóbbodó Matáv.
A kiskapitalizációjú részvények közül az Egis 60 forinttal gyengült, az FHB 140 forinttal, a Démász 350 forinttal, a Fotex 28 forinttal drágult. A nap nyertese a Brau Union lett, 1240 forintos megugrásával. A Brau-papírokat azért vásárolták a befektetők, mert a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete elfogadta az új, 17 200 forintos felvásárlási ajánlatot. A kereskedők rámutattak, hogy a következő napokban a Brau-részvények kurzusa elérheti a megajánlott szintet, mivel a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége is elfogadja a felvásárlási ajánlatban szereplő értéket.
A BUX árfolyamáról a szakértők azt nyilatkozták, hogy további esésre lehet számítani, de a megkérdezettek nagyon óvatosak voltak abban a tekintetben, hogy a korrekció meddig tart és mekkora méreteket ölthet. Sok függhet a nemzetközi piacokon tapasztaltaktól és jelentős befolyással lehet a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának hétfői kamatdöntése is az árfolyamokra.
A kelet-európai piacokon jobbára emelkedő trend alakult ki, Varsóban alig mozdult el a WIG- indikátor, míg a prágai és a moszkvai mutatók emelkedni tudtak. Csökkenéssel zárták viszont a napot a vezető nyugat-európai parkettek. Az európai visszaeséseket a Wall Street csökkenő irányvonala erősítette.
A mérsékelt lassulással nyitó Dow Jones és a szintén enyhe emelkedést mutató Nasdaq indexekről a tengerentúli brókerek azt nyilatkozták, hogy a befektetők meglepően kivárásra rendezkedtek be. Az olaj drágulása kapcsán rámutattak az elemzők, hogy a Dow Jones kurzusa tovább gyengülhet majd, de a csökkenő irányvonallal ellentétes hatást gyakorolt az indexre a spanyol Iberia légitársaság bejelentése, hogy 50-70 repülőgépet kívánnak vásárolni a Boeingtől vagy az európai Airbustól.
Tokióban tegnap 77,40 ponttal értékelődött fel a Nikkei 225 index, a növekedés mögött az állt, hogy a fejlett technológiai vállalati eredményekben bíztak a befektetők, és vásárlásaikkal erősítették meg véleményüket.
Indulhat az olajkereskedés. Várhatóan a két budapesti tőzsde egyesülését követően, még 2005-ben elindul az olaj tőzsdei kereskedelme Budapesten, miután a közép-európai nyersolajkontraktus közös kidolgozásáról megállapodtak a Budapesti Árutőzsde (BÁT), a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) és a New York-i Árutőzsde (NYMEX) vezetői.
A megállapodás a hónapok óta zajló előkészítés után február 15-én Londonban született meg. Az együttműködés lehetőséget nyújt az egyesülés előtt álló budapesti tőzsde tagjainak, a befektetőknek, valamint a régió energiapiaci szereplőinek, hogy bekapcsolódjanak egy jelentős volatilitással rendelkező termék kereskedelmébe.
A budapesti és a New York-i tőzsde szakértői a következő hetekben dolgozzák ki az együttműködés technikai részleteit: a kereskedők hozzáférését egymás piacaihoz, valamint a közös kontraktus elszámolásának lehetséges megoldásait.
Megtalálták az eltűnt adácsi férfi holttestét