Lemondtak az ebmarta donor szerveiről

Körlevélben kérték a magyar kórházakat, hogy a szervátültetések donorjainál fokozottan figyeljenek a veszettség lehetőségére is. Erre azért volt szükség, mert Németországban egy fertőzött nő szerveit kapta meg hat beteg, akik közül ketten már meghaltak. A múlt hét végén Magyarországon le is állították egy agyhalott szerveinek kivételét, miután kiderült: Erdélyben nemrég megharapta egy kutya.

2005. 02. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bejárta a világsajtót a németországi transzplantációs tragédia: egy 26 évesen elhunyt nőtől hat ember kapott szervet vagy szövetet. A donor azonban veszettséggel fertőzött volt, a betegség pedig átkerült azokba a betegekbe, akik a szerveit megkapták.
Magyarországon eddig nem történt hasonló eset. Átültetett szervekkel sosem vittek át más emberre fertőző vagy daganatos betegséget. A németországi eset után a hazai szervátültetéseket koordináló Hungarotranszplant Kht. mégis a figyelem fokozására kérte az agyhalottakat jelentő kórházakat.
Borsi József, a Hungarotranszplant Kht. igazgatója elmondta, azt kérték az orvosoktól és az ápolóktól, hogy külön ügyeljenek a veszettséggel való fertőzés lehetőségére is. Nézzék végig a halott testét, hogy látható-e rajta harapás nyoma. Érdeklődjenek a hozzátartozóknál, hogy valamilyen állat megmarta-e az elhunytat. Kérdezzenek rá arra is, hogy esetleges külföldi tartózkodása után nem jelentkezett-e nála erős görcs, nyálfolyás, vagy megváltozott viselkedés. Ha gyanús jelet észlelnek, akkor kérjenek vizsgálatot az Országos Állat-egészségügyi Intézettől. Ez a halott szaruhártyájából vett mintából néhány órán belül elvégezhető. Borsi József szerint hazánkban nagyon alacsony a veszettség kockázata, ezért nem szükséges minden donornál kötelezővé tenni a vizsgálatot. A német esetről úgy fogalmazott: a népesség számához képest ott jóval kevesebb a donor, mint nálunk. Ezért olyan agyhalottakat – például kábítószer-fogyasztókat – is elfogadnak donornak, akiket nálunk biztosan nem tekintenének alkalmasnak.
Érdekes, hogy nem sokkal a Németországban történtek után Magyarországon is felvetődött a veszettség gyanúja egy lehetséges donornál. Kiderült ugyanis, hogy az agyi érkatasztrófában elhunyt férfit nemrég megharapta egy kutya Romániában. A doktorok más körülményeket is mérlegelve úgy döntöttek: el sem kezdik a szervek kivételét.



A végzetes betegség. Hazánkban főként rókák terjesztik a veszettséget, de előfordul kutyákban, macskákban és szarvasmarhákban is ez a vírusos betegség. Emberre csak állatról terjed, főként harapással, marással, karmolással. Az elpusztult állat is veszélyes lehet, például akkor, ha sérült bőrfelületünkkel érintkezik – közölte Tekes Lajos, az Országos Állat-egészségügyi Intézet főigazgatója. Az elmúlt 15 évben jelentősen csökkent a veszettség előfordulása az állatokban. Míg 1990-ben még több mint kétezer esetben mutatták ki a vírust az emlősökben, addig tavaly csak 15 alkalommal lett pozitív az eredmény. Mindez annak köszönhető, hogy 1992 óta repülőgépről csalétekbe helyezett gyengített vírust dobnak a rókák élőhelyére. Évente körülbelül harmincezer veszettség elleni oltást adnak be. A kór gyógyítható, ha az ember idejében megkapja a vakcinát. Ha viszont nem jut hozzá, általában halálos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.