Nem tud már meglepetést okozni a BUX. Az emelkedés tartós, a vezető részvények ára több esetben csúcsokat döntött, az indexhez hasonlóan. Nyitás után a magyar tőzsdemutató nem mozdult el határozottan, de a hezitálás nem tartott sokáig, még a délelőtt folyamán 17 813,52 pontra ugrott fel a BUX. Délután a nemzetközi tőkepiacokon tapasztalt korrekció jelentkezett, de még így is történelmi csúcsot döntött az index: 17 493 ponton zárt, ami 133 pontos növekedésnek felel meg. A forgalom 33 milliárd forint értékű volt, ebből 13 milliárdot az OTP-papírokra, 7,7 milliárdot a Mol-részvényekre költöttek. Tegnap az OTP és a Mol kurzusa a BUX-hoz hasonlóan történelmi magasságokba nőtt. A pénzintézet részvényei 40 forinttal 6970 forintra emelkedtek, az olajipari papírok 230 forinttal drágultak, és 14 680 forinton zártak. Drágult a Matáv is, a távközlési papírok 14 forinttal értékelődtek fel. Jelentős erősödéssel fejezte be a kereskedést az FHB, a BorsodChem, valamint a kis kapitalizációjú Démász. Az Antenna Hungária (AH) 55 forinttal drágult, ami elemzők szerint azt jelenti, hogy újabb vevők jelentkeztek a műsorszóró részvényeire a piacon. Néhány hónapja – egy esetleges felvásárlást feltételezve – elkezdődött az AH-papírok árának beállítása, ez folytatódott tegnap.
A tegnapi kereskedés a kis forgalmú részvényeknek nem kedvezett: a BUMIX mutató 4,33 ponttal 1506,21 pontra süllyedt. Lefelé mozgott a Graphisoft, a Richter, az Egis, valamint a Rába és a Synergon ára.
A kereskedést követően elemzők azt nyilatkozták, hogy a jelenlegi BUX-szint már igen magas. Nem kevés shortoló (csökkenésre spekuláló) van a piacon, akik a kereskedés végén kényszeredetten zárják pozícióikat, ez tovább növeli az index értékét. Arra a kérdésre, hogy meddig nőhet a BUX, már nincs jóslat, de arról sincs elképzelés, hogy mikor és mekkora lehet a korrekció. A piac már nagyon várja a visszaesést.
A bankközi devizapiacon az eurót 243,20–243,30 forinton jegyezték, ami a forint további erősödését jelentette. Szakértők szerint a forint lassú eróziójára lehet számítani, de ezt szajkózzák már három hónapja az elemzők. A Magyar Nemzeti Bank esetleges hétfői kamatcsökkentése miatt a forint tovább erősödhet. Vannak olyan piaci szereplők, akik a sávszélt ostromló spekulációs forinterősítést sem zárják ki, a hasonló szituációkból már korábbról ismert londoni bankházak aktív közreműködésével – írta az MTI–Eco.
A nemzetközi parkettek kurzusai változatosan alakultak. A tokiói Nikkei 225 index 18,96 ponttal gyengült, a DAX 1,79, az FTSE 6,2 pontot erősödött. A Wall Street nyitás után egyből gyengült, mivel a Wal-Mart kiskereskedelmi hálózat a negyedik negyedben mért forgalma 10,4 százalékkal 82,22 milliárd dollárra nőtt a korábbi 74,49 milliárdról. Ezzel azonban elmaradt az elemzői várakozásoktól, amelyek 82,63 milliárd dolláros bevételt valószínűsítettek.
Felszólalt a fed elnöke. Az amerikai szövetségi bankrendszer, a Fed elnöke az amerikai képviselőház fórumán fontosnak tartotta megismételni, amit szerdán a szenátus bankügyi bizottsága előtt mondott: viszonylag alacsonyak az irányadó kamatok az Egyesült Államokban. Ismét szólt a deficit problémájáról, amelyet szerinte csökkenteni kell, megjegyezte ugyanakkor, hogy nem híve az adóemelésnek a fizetési ügyek érintése nélkül. Emellett támogatta Bush elnök javaslatát a növekvő nyugdíjfinanszírozási gondok megoldására, úgy, hogy bővítenék a magántakarékosság lehetőségét. Greenspan megismételte egyik korábbi becslését az amerikai gazdaság idei 3,75–4 százalék közötti növekedésére is.
Így vált Brüsszel emberévé Magyar Péter