Rekordmértékű vágás

Egy hete annak, hogy a monetáris tanács 75 bázisponttal, 8,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot. Öszszeállításunkban azt vizsgáljuk, hogy mi áll a döntés hátterében, valamint a kamatvágási folyamat meddig tarthat, s a jelenlegi gazdasági környezet számára mi is az ideális kamatszint.

2005. 02. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy meglepetést okozott a Magyar Nemzeti Bank mellett működő monetáris tanács, amikor is a múlt hétfőn radikálisan csökkentette az irányadó kamatszintet. A döntés hátterében az áll – legalábbis a testület által kiadott közlemény alapján –, hogy a korábbiakhoz képest nagyobb biztonsággal érhetők el a 2005, illetve 2006 végére kitűzött inflációs célkitűzések. A grémium ezentúl megállapította azt is, hogy a pénzromlás mértéke a várakozásoknál is gyorsabban csökkent. (A KSH friss jelentése szerint januárban az éves fogyasztóiár-index 4,1 százalék lett; az infláció a tavaly májusi 7,5 százalékos tetőzés után lelassult.) A kedvező folyamat továbbviteléhez azonban szükség lesz a gazdaság egészében a „fegyelmezett béralakulásra, illetve arra, hogy a nominális bérek alkalmazkodjanak az alacsonyabb inflációs kilátásokhoz” – áll még a monetáris tanács jelentésében, amely szerint 2005-ben a külső egyensúly valamelyest javulhat amiatt, hogy gyarapodhatnak a lakossági megtakarítások, a növekvő működőtőke-beáramlásnak tulajdoníthatóan pedig a folyó fizetési mérleg hiányának finanszírozása válhat könnyebbé.
Járai Zsigmond, az MNB elnöke egyébként a múlt heti, elemzők által meglehetősen bátornak minősített döntés kapcsán úgy fogalmazott, hogy a több éve következetes monetáris politika legfőbb eredményének tekinthető, hogy az infláció csökkenésével végre belátható közelségbe került az árstabilitás elérése és az euróbevezetés inflációs követelményének teljesítése.
Járai szerint 2005-ben a dezinfláció tovább folytatódik, az év végére 3,6 százalékra, 2006 decemberére pedig 3,4 százalékra csökken az egy évre visszatekintő infláció.
A jegybank a fent idézett inflációs jelentésében kitért arra is, hogy idén a bruttó hazai termék növekedése várhatóan éves átlagban 3,8 százalék lesz. A folyó fizetési mérleg az MNB szerint az idén 7,7 milliárd euró hiánnyal zár majd, ami a GDP-hez mérten 8,7 százalék lesz. Az előző, novemberi jelentésében hasonlóan 7,7 milliárd euróra várta az idei folyó fizetésimérleg-hiányt az MNB.
A forint a rekordmértékű jegybanki kamatcsökkentés után sem gyengült, így a kormány részéről továbbra is nyomás nehezedik az egyelőre Gyurcsány Ferenc által delegált tagjai nélkül munkálkodó monetáris tanácsra – jegyezte meg összeállításában a HVG, amely szerint a nemzeti valuta erősödésének magyarázata lehet, hogy a külföldi befektetők még mindig elég nagynak tartják a kamatkülönbözetet ahhoz, hogy magyar állampapírokba invesztáljanak, s forintkeresletük magasan tartotta az árfolyamot.
– A forint árfolyamának jelenlegi erősödése már nem érdeke a magyar gazdaságnak, de a stabilitást fenn kell tartani – fejtette ki a témában a Magyar Nemzeti Bank elnöke az MTI jelentése alapján egy sajtóbeszélgetésen. „Már nem az erős, hanem a stabil forint fenntartásában érdekelt a Magyar Nemzeti Bank” – mondta Járai Zsigmond, aki kérdésre válaszolva hangsúlyozta: nem a jegybank tartja a forintot az intervenciós sáv legfelső szélén, az „magától van ott”. Kijelentette: a stabil és erős forint hozzájárult ahhoz, hogy az infláció ilyen alacsony lett, de már nincs szükség ilyen erős forintra, az inflációs cél eléréséhez. A jegybankelnök véleménye szerint a piac tartja jelenlegi helyén a forintot. „Mi nem próbáljuk befolyásolni az árfolyamot. Nem örülünk neki, mert nagyon közel van az intervenciós sáv széléhez, de ha ez a piacnak az értékítélete, akkor legyen itt” – tette hozzá. A jegybank elnöke kijelentette, hogy részben azért ilyen alacsony az infláció, mert az európai uniós csatlakozás miatt megerősödött importverseny, az élelmiszerpiacon lenyomta az árakat.

*****
A kormány szerint optimista az MNB. A kormány reméli, hogy a 3,4 százalékos inflációs prognózis nem optimistább a valóságnál – mondta a jegybankelnök előrejelzésével kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva Batiz András kormányszóvivő. A kabinet örömmel vette, hogy az MNB elnöke belátta, a kormány gazdaságpolitikája és így a magyar gazdaság jó irányba halad – jelentette ki a szóvivő. „A kormány szerint a reális inflációs szint az év végére várhatóan alacsonyabb lesz a tervezett 4,5 százalékosnál, de magasabb a jegybankelnök prognózisánál” – mondta Batiz.



Holnaptól új tagok a monetáris tanácsban

Mádl Ferenc köztársasági elnök Neményi Juditot, Bánfi Tamást, Bihari Pétert és Csáki Csabát március 1-jei hatállyal kinevezte a monetáris tanács új tagjává – tájékoztatott a Köztársasági Elnöki Hivatal. A köztársasági elnök a kinevezési okmányokat ma adja át. Mint ismert, a miniszterelnök február végén tett előterjesztést a köztársasági elnök részére a monetáris tanács négy új tagjának kinevezésére.
Járai Zsigmond a tanács ülése után kifejtette: nem tartja törvényesnek a leendő tagok jelölési folyamatát, mivel a miniszterelnök nem kérte ki előzetesen a jegybankelnök véleményét a jelöltekről, így az MNB álláspontja szerint újra kell indítani a jelölési folyamatot.
Megírtuk, a procedúra azt követően kezdődött el, hogy a parlament december 14-én módosította a Magyar Nemzeti Bankról szóló – a köztársasági elnök által első körben visszaküldött – törvényt, amely beleszólási lehetőséget teremt a kormányfőnek arra, hogy tagokat jelöljön a monetáris tanácsba.
Gyurcsány Ferenc kormányfő egyetért Járai Zsigmond jegybankelnökkel abban, hogy a forint stabilitása fontosabb a forint erősségénél. „A forint stabilitása fontosabb nemzeti cél annál, hogy a forint ennyire erős legyen” – fogalmazott Gyurcsány Ferenc az MTI-nek, utalva arra, hogy a forint jelenleg az intervenciós sáv szélét 2 forintra megközelítette. A kormányfő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság, a termelők és a szolgáltatók érdekét a jelenleginél olcsóbb forint szolgálja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.