Szigorítás a szegényeknek

Havonta legfeljebb tizenkétezer forintért kaphatnának térítésmentesen gyógyszert a közgyógyellátottak, többségüknek azonban ennél várhatóan jóval kisebb összeg kerül majd a virtuális, elektronikus pénztárcájába. Az Egészségügyi Minisztérium kormányelőterjesztés-tervezete szerint úgy határoznák meg az egyéni pénzkeretet, hogy az csak a legolcsóbb készítmények ingyenes kiváltására lenne elegendő.

2005. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Körülbelül hatszázezer közgyógyigazolvány van ma forgalomban, ezekkel térítésmentesen lehet kiváltani bizonyos orvosságokat. A szociális kedvezmény alanyi jogon jár például a rokkantaknak és a hadigondozottaknak. Jogosultak erre azok is, akiknél alacsony az egy főre jutó jövedelem, és magas a rendszeres gyógyszerkiadás.
A rendszer azonban jelenleg rosszul működik. Egyik legnagyobb hibája, hogy a betegek csak egy szűk listán szereplő gyógyszereket kaphatnak ingyen, amelyek jelentős része már korszerűtlennek számít. Nagy gond az is, hogy az érintettek korlátlan mennyiségű orvosságot válthatnak ki így, ami rengeteg közpénzt emészt fel.
Február elején küldte el véleményezésre a szakmai szervezeteknek a témáról készült kormányelőterjesztés-tervezetet az egészségügyi tárca. Az abban szereplő elképzelések szerint mindenki egy előre meghatározott havi összegért – legfeljebb tizenkétezer forint térítési díjért – vásárolhatna tb-támogatott orvosságot térítésmentesen.
A havi keretösszeget úgy számolnák ki, hogy összeírnák a páciens krónikus, azaz tartós betegségére szedett gyógyszereit, s megnéznék, hogy van-e azoknál olcsóbb készítmény az azonos hatóanyagúak között. Csak a legalacsonyabb árú szer térítési díja kerülne be az elektronikus pénztárcába. További évi hatezer forintot biztosítanának a nem várt, akut betegségek, például tüdőgyulladás kezeléséhez szükséges medicinák költségeire. A patikák on-line kapcsolatban lennének az egészségbiztosító adatbázisával, s így ellenőriznék, hogy a betegnek van-e még felhasználható pénze.
*
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke nem örül ennek. Mint mondja: nem szeretnék, ha nekik kellene megtagadniuk a gyógyszer kiadását, ha kiürült az elektronikus pénztárca. Kérdésesnek tartja azt is, hogy az új számítógépes rendszer nem okoz-e fennakadást a betegellátásban.
– Ugyanaz a gyógyszer másként hat a különböző betegekre, ezért nem biztos, hogy mindenkinek jó a legolcsóbb készítmény – ezt már Kertai Aurél, a Magyar Orvosi Kamara háziorvosi szekciójának elnöke hangsúlyozta azzal kapcsolatban, hogy a legolcsóbb szerek ára alapján határoznák meg a beteg havi pénzkeretét.
Az Egészségügyi Minisztériumban nem válaszoltak lapunk kérdéseire, csak annyi tájékoztatást adtak: az elképzelések még változhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.