Egyre több a csőd

A kelet-közép-európai régió országain belül hazánkban a legmagasabb a vállalati csődök száma – áll a Creditforum kutatóintézet jelentésében. Egy kamarai felmérés szerint a magyar cégek felkészületlenül várták az uniós csatlakozásból adódó változásokat.

2005. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly a 2003-as adatokhoz képest képest csaknem egy százalékkal több, összesen 7756 csődöt regisztráltak – ezzel az adattal a térség sereghajtójának számít hazánk. Olyannyira, világít rá anyagában a Creditforum, hogy a 2004-ben az Európai Unióhoz csatlakozott államok körében viszont csökkent a vállalati csődök száma. Az összeállítás alapján az unióhoz újonnan csatlakozott országokban a csődök száma 2,1 százalékkal, 21 298-ra esett vissza. Lettországban például több mint 40 százalékos a csökkenés mértéke. A felmérés érdekessége, hogy Lengyelországból csupán három bejelentés érkezett (!).
A Creditforum külön figyelmeztet: a követelésbehajtás Magyarországon „nehézkes”, sőt a peren kívüli felszólításokra a legtöbb adós nem is reagál, az inkasszós vállalkozások tevékenysége pedig nincs törvénybe foglalva. Mint megírtuk, hazánkban csúszik az új csődtörvény megalkotása, csak a toldozott-foltozott jogszabály egészül majd ki új passzusokkal.
A Felszámolók Országos Egyesületének kimutatása szerint jelenleg közel húszezer cég áll felszámolás alatt, míg a végelszámolásba bevont társaságok száma meghaladja a tízezret. A megszűnt és cégjegyzékből törölt cégek száma 2002-ben 152 601 volt, 2003-ban már 181 706 vállalkozást „iktattak ki” a hatóságok.



Uniós hatások? Kiugróan magas, 60 százalék azon magyar cégek aránya, amelyek – saját bevallásuk szerint is – felkészületlenül várták az európai uniós csatlakozásból adódó változásokat. Az Európai Kereskedelmi és Iparkamarák Szövetsége által készített felmérésből kiderül, hogy az érintett vállalkozások zöme nem tekintett optimizmussal az unióba történő belépésre. A Kisosz korábban minimum 55-60 ezer kényszervállalkozó eltűnését jósolta az uniós csatlakozás következményeként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.