Világszerte egyre több szó esik az utak, az ipari területek, a középületek, bevásárlóközpontok kivilágításáról, a szórakozóhelyek lézerágyúiról és mindarról a kárról, amit ezek a környezetben okoznak – azaz a fényszennyezésről. Az urbanizáció egyik átkaként emlegetett és egyre terjedő jelenség az élővilágot és az emberek egészségét is súlyosan veszélyezteti – vélik a szakemberek.
A mesterséges fények miatt az élőlények bioritmusa felborul, a nappali madarak éjszaka is aktívak, dalra fakadnak, az emberek pedig a természetellenes világosság kiváltotta folyamatok hatására képtelenek kipihenni magukat. Az éjszaka közepén törhet rájuk az éhség, miközben nappal alig bírnak enni. A folytonos fáradtság miatt viszont már kevésbé ellenállóak a betegségekkel és a mindennapos terheléssel szemben. A folyamat szinte megállíthatatlan.
Szakemberek szerint a szakszerűen kiválasztott, méretezett, elhelyezett és működtetett világítótestekkel nemcsak a fényszennyezés mérsékelhető jelentősen, hanem rengeteg energiát is meg lehet takarítani. Az Egyesült Államokban több száz üvegfalú felhőkarcoló, kommunikációs torony áll, amelynek fénye ellenállhatatlanul vonzza a madarakat. Csörgő Tibor, az ELTE állat-szervezettani tanszékének oktatója szerint reggelente olykor egy-egy épület aljából több ezer madártetemet gyűjtenek össze. Észak-Amerikában évente 4-5 millió madár pusztul el így.
Nálunk nincs ilyen magas, üvegfalú épület, és a vonulás módja is egészen más, így ritka a hasonló baleset – tette hozzá a Csörgő. Viszont már nálunk is megfigyelhető, amint a madarak kora tavasszal a fény hatására elkezdenek szaporodni, illetve éjszaka feketerigó énekel az ívlámpa alatt. Európa egén minden ősszel 3-4 milliárd énekesmadár vonul át, kilencven százalékuk éjjel. A csillagképek alapján tájékozódnak, ezért a nagyvárosok fényei összezavarhatják őket.
Az űrből készült felvételek szerint Európában Angliától a Benelux államokig egymást érik a kivilágított területek, az Egyesült Államok keleti és nyugati partja pedig egybefüggő fényárként jelenik meg.
Hazánkban Budapesten és a környékén legnagyobb a fényszennyezés. Egyre több helyen látni olyan utcalámpákat, amelyek minden irányba szórják erős fényüket, ami kétszáz méterről is bevilágít az ablakokon, tehát megzavarják az éjszakai pihenést. Úgy tűnik, megérett az idő arra, hogy ésszerű egyensúlyt tartva itthon is megelőzzék a mesterséges fény káros hatásait. Debrecenben tavaly év végén a különféle területek szakértői konferenciát tartottak a témáról, valamint a műszaki lehetőségekről és a jogi szabályozásról. A csillagászok szerint megfigyeléseiket, így a Világegyetem eredetére, fejlődésére és az égitestek természetére vonatkozó tudományos kutatásaikat is veszélyezteti a fényszennyezés. A Nemzetközi Csillagászati Unió korábban közzétette azt a szabályt, hogy a fényt a megvilágítandó tárgy felé kell irányítani, amivel nemcsak energiát takaríthatnak meg, hanem az égbolt eredeti látványa is megőrizhető.”
Az olasz képviselőház nemrégiben arra kötelezte a kormányt, hogy javasolja az UNESCO-nak: az Antarktisz mintájára nyilvánítsa az emberiség közös örökségének a csillagos eget.
Nemzetközi összefogás. A fényszennyezés elleni nemzetközi küzdelmet a több tízezer tagot számláló International Dark Sky Association (Nemzetközi Sötét Ég Szövetség) fogja össze. Olaszországban és Amerika több államában már hoztak törvényeket a túlzott megvilágítás ellen, és szabályozzák a fénykibocsátás irányát, határértékeit is. Az Egyesült Államokban évente megtartják a nemzeti sötét ég hetét, és ilyenkor arra biztatnak mindenkit, hogy kapcsolja ki a felesleges fényeket, és vessen egy hosszú pillantást az égboltra. Floridában tilos erős lámpákat használni a tengerparton, mert a tengeri teknősök kicsinyei a díszkivilágítást miatt nem a tenger, hanem a szárazföld felé indultak kikelésük után, és elpusztultak. Csehországban három éve lépett hatályba az atmoszféra védelmének törvénye, amely egyebek közt leszögezi: a fényforrások csak azokat a területeket világíthatják meg, ahová szánták őket. Hazánkban eddig csupán a Komárom-Esztergom megyei Dágon hoztak jogszabályokat a fényszennyezés ellen.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!