Katona Béla szocialista politikus szerint hazaáruló az, aki hazug állításokkal rontja az ország hitelét. Szerinte ellenzéki politikusok egy csoportja tudatosan meghamisított számadatokat hangoztatva azt próbálja elhitetni, hogy Magyarország gazdasági helyzete kilátástalan, az uniós tagországok közül hazánk az utolsó helyen áll. Miután Katona Béla nagy nyilvánosság előtt, a parlamentben hazaárulózott, nem tudunk másra következtetni, mint hogy a Gyurcsány-kormány új kommunikációs stratégiát hirdetett meg. Új szelek fújnak tehát. A sikertelen gazdaságpolitikát is rátolnák az ellenzékre. Csakhogy a bizonyítványt – a nemzetgazdaság valós teljesítményéről – már nemcsak a kormány, az Országgyűlés, esetleg annak pártjai állítják ki, hanem az Európai Unió is. És 2006-ban a választók. Ha esetleg elkerülte volna Katona Béla figyelmét, hazánk szűk egy éve tagja a nyugati közösségnek. Az unió előírásai pedig a jogosultságok mellett kötelezettségeket is jelentenek, a hazánk vállalásait ugyanis számon kérik rajtunk.
De haladjunk sorban! Az MSZP frakcióvezető-helyettese szerint „ellenzéki álláspont”, hogy az ország gazdasági helyzete kilátástalan. Nos, válsághangulatot újabban nem fideszes vagy MDF-es képviselők emlegetnek, hanem egyenesen Bokros Lajos, Katona Béla egykori, megszorítócsomagjáról ismert minisztertársa. A Horn-kormány volt pénzügyminisztere úgy tartja: ilyen tempó mellett negyven esztendőre is szükség lehet, mire a magyar úgy élhet majd, mint egy átlagos osztrák, francia vagy olasz halandó. Hogy maradjunk a klasszikusoknál: Bokros szerint ésszerűtlen a büdzsé, s elodázhatatlan az adórendszer reformja, továbbá óriási gond van az államháztartási rendszerekkel is.
Tény az is, hogy Magyarország az unióhoz tavaly csatlakozó országok közül jelenleg az egyetlen, amely az euró bevezetéséhez szükséges kritériumok közül egy feltételt sem képes teljesíteni. Vagyis: magas az államháztartás és a folyó fizetési mérleg hiánya, az inflációból is van még mit lefaragni, az államadósság GDP-hez viszonyított aránya pedig a múlt esztendőben meghaladta a 60 százalékot, és baj van az árfolyam-stabilitással. Ez egyébként ugyancsak nem ellenzéki riogatás, hanem az Eurostat, vagyis az EU statisztikai hivatalának jelentéséből olvasható ki. Jobboldali elfogultsággal vádolni a brüsszeli intézményt, nos, ehhez tényleg nagy képzelőerő szükséges. A friss KSH-jelentés szerint problémás a 2002-ben megígért 400 ezer új munkahely megteremtése is, tudniillik az állástalanok száma egy esztendeje tartósan nő.
A fentiek mellett a legnagyobb gondot persze az okozza, hogy a kormány – miközben nem tudja megteremteni a gazdaság lendületesebb növekedésének feltételeit, valamint maszatol az adóreformmal – trükközik és manipulál. Többek között visszatartja a vállalkozások áfáját, megváltoztatja a nyugdíjpénztári elszámolást, késlelteti az állami lakástámogatások kifizetését, a költségvetési átutalásokat pedig „átcsoportosítja” egyik évről a másikra.
Az már csak hab a tortán, hogy a nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings az év elején egy fokozattal visszaminősítette Magyarország hosszú futamú szuverén forintadósságát, s rá két hónapra példátlanul erőteljes figyelmeztetésben részesítette a magyar kormányt az EU pénzügyminiszteri tanácsa. Ne feledjük: az úgynevezett túlzott deficiteljárás még mindig tart hazánk ellen az EU-ban. Szóval, nem kellene ilyen nagy elánnal hazaárulózni. Mert akkor a legnagyobb hazaáruló maga az Európai Unió, karöltve a nemzetközi szervezetekkel és kutatóintézetekkel. Ennyien csak nem esküdtek össze a haza ellen.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria