Hiánypótló

2005. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben hazánk a magas államháztartási hiány miatt úgynevezett túlzottdeficit-eljárás alatt áll, s az EU fináncai – példátlanul erőteljes módon – július 8-ával konkrét határidőt szabtak a Gyurcsány-kormány számára arra, hogy bemutassa gyakorlati teendőit, addig a magyar pénzügy-, illetve a gazdasági miniszter, sőt tegnap maga a kormányfő is győzelemként értékelte a friss brüsszeli döntést az államkassza új hiányszámítási módszeréről. Az új uniós elszámolási metódusról pusztán annyit, hogy a nyugdíjreform miatt kieső bevételek is szerepelhetnek majd hiányátlépési indokként. Más kérdés, hogy a szóban forgó kiigazítási lehetőség sem tart örökké: az tudniillik öt év alatt fokozatosan „leépül”. Íme tehát az első magyar siker Brüsszelből – a Nyugatról érkező könyvelési segédlet. Aki ugyanis nem tudná, e könnyítési lehetőség élharcosa volt a magyar kormány. Persze ne legyenek illúzióink: ha a legnagyobb uniós befizető, azaz Németország nincs a kezdeményezés mögött, akkor Brüsszelben elvérzik a javaslat.
De nézzük az érem másik oldalát. Hiába az új hiányszámítási módszer, amelynek révén bő egy esztendővel a választások előtt fellazulhat az egyébként is félretervezett költségvetés, a szigorú követelmények nem változtak. Ahhoz tehát, hogy bevezessük az eurót, amely az egyetlen gyakorlati haszna tavalyi európai uniós csatlakozásunknak, a konvergenciapályán kell maradnunk. Vagyis az államháztartás hiánya továbbra sem lehet nagyobb a GDP három százalékánál, illetve hazánk adóssága nem haladhatja meg a bruttó nemzeti termék hatvan százalékát. Az alacsony infláció is feltétele az euró meghonosításának; a pénzromlás éves mértéke nem lehet több három százaléknál. Ismeretes, hazánk a felsoroltak egyikét sem teljesíti.
Nem árt azt sem fejben tartani, hogy az euró bevezetése nem alku tárgya, hanem azt az unió illetékes szervei – az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank, az Ecofin, majd az Európa Tanács – egyoldalú mérlegelése alapján eldöntik: bekerülhet-e egy újabb ország a körbe vagy sem. Sokatmondó, hogy a luxemburgi miniszterelnök úgy nyilatkozott, a negatív görög példa hatására minden korábbinál szigorúbban vizsgálják majd a tagjelöltek valós teljesítményét. Igen, a valós teljesítményt fogják ellenőrizni, ez pedig nagy gond már most is Budapesten. Ugyanis a deficiteljárás megindítása, valamint az EU által megkövetelt vésztartalék-emelés kapcsán a Gyurcsány-kormány és a Pénzügyminisztérium részéről (most diszkréten fogalmazunk) felerősödött a hajlandóság az államháztartási tételek kiszervezésére. Csak a vak nem látja, hogy a 2005-ös büdzsé egyik legfőbb vonása, hogy a pénzügyi tárca a beruházási kiadásokat kivonja a statisztikai körből. Ennek tipikus példája az autópálya-építés finanszírozása, ami a következő kormányok lehetőségeit bénítja meg, hiszen évekre eladósítja az államot s vele bennünket, adófizető állampolgárokat.
Persze figyelemre méltó, hogy a statisztikailag ugyan nem, de közgazdasági értelemben a szélesebb államháztartáshoz kapcsolódó kiadások hozzávetőleg háromszázmilliárd körül alakulnak – még a holdudvarhoz tartozó szakértői számítások szerint is. Így a tényleges finanszírozási igény ennyivel lesz magasabb a hivatalosan kimutatott hiánynál, s ha ehhez hozzátesszük a tönk szélén álló helyi önkormányzatok deficitjét, akkor még a manipuláció sem menti meg a költségvetést. Ráadásul július 8-a sincs túl messze – addig retorziómentesen jelenthet a kormány a hiánycsökkentő lépéseiről.
A brüsszeli könyvelési segédlet tehát csak átmenetileg segít. Hiánypótló a nagy hiányban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.