Februárban a Pénzügyminisztérium előrejelzéséhez képest rosszabb a költségvetés egyenlege, amit egyértelműen az áfabevételek elmaradása okoz. A Napi Gazdaság értesülése szerint a büdzsé áfabevétele múlt hónapban 20-30 milliárd forinttal lett kevesebb. A napilap számításai szerint a határidőn túli, de áprilisig rendezendő áfa-visszautalások után felszámított késedelmi kamat mértéke elérheti a hétmilliárd forintot.
Kőszegi Márk, a pénzügyi tárca sajtóosztályának helyettes vezetője elmondta: február végéig összesen 2,4 milliárd forint késedelmi pótlékot kellett az APEH-nek kifizetnie.
Megváltoztatná a legtöbb kiemelt adónemet, és megszüntetné az iparűzési adót az a javaslatcsomag, amely az év elején meghirdetett adóreform úgynevezett nulladik verziója. A főbizottság által készített anyag az egyes részkérdésekkel foglalkozó albizottságokhoz kerül majd. A tervek szerint 2008-tól eltörölnék az iparűzési adót, és módosítanák a személyi jövedelemadó rendszerét. Gyakorlatilag egy sávhatár maradna, amit 2,5 millió forintnál húznának meg. Ezalatt 18 százalék, felette pedig 20 százalék lenne az adó. A 18 százalékos kulcsból befolyó jövedelmek az önkormányzatok költségvetését gyarapítanák, az iparűzési adó megszűnésével kieső bevételek pótlására. Újdonság még, hogy két kulcsot vezetnének be a társasági adónál és az evánál is. Előbbinél 16 százalék helyett 10 százalékkal adóztatnák a cégeket ötmillió forint bevételig, és csak efölött maradna a 16 százalékos kulcs. Az áfarendszer átalakítását két lépésben oldanák meg: az ötszázalékos kulcs meghagyása mellett egy 19-20 százalékos általános kulcsot vezetnének be. Az eva esetében a két kulcsot a vállalkozások költséghányadának függvényében állapítanák meg.
Szakszervezeti aggodalmak. A munkavállalókat nem terhelheti az adóreform – jelentették ki közös közleményben tegnap a szakszervezeti konföderációk. Bár a kormány által létrehozott adóreform-bizottságban egyelőre a felvetések szintjén folynak a szakértői egyeztetések, a pénzügyi tárca világossá tette, hogy a tervezett lépések nem érinthetik a költségvetési bevételeket – mondta lapunknak Palkovics Imre. A munkavállalói oldal soros elnöke hangsúlyozta: attól tartanak, hogy a tervezett munkáltatói kedvezményeket a munkavállalókkal fizettetné meg a kormány. Hasonló aggodalmakat fogalmazott meg Borsik János is, szerinte a kormánynak a feketemunka visszaszorításával, a foglalkoztatás növelésével kellene pótolnia a hiányzó bevételeket. Az autonóm szakszervezetek elnöke a tárgyalásokról is kész kivonulni, ha kell. Ezt azzal indokolta, hogy az óriási szakértői gárdával tárgyaló kormányra nem tud nyomást gyakorolni a szakszervezetek három képviselője. A kabinet viszont, „kompromittálva” a munkavállalói oldalt, elmondhatja majd, hogy a döntésekről egyeztetett az érdekképviseletekkel. Borsik kifogásolta, hogy a tárgyalások zárt ajtók mögött folynak, ezért a szakszervezeti oldal sürgette, hogy az adóreform munka világát érintő pontjait az Országos Érdekegyeztető Tanácsban is vitassa meg a kormány. (B. Á.)