Gyakran panaszkodnak hatósági önkényre a Magyarországon működő, német tulajdonban lévő cégek – írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a hazánkról szóló összeállításában. A lap szerint az Európai Unióba való belépés előtt főként a vámhatósági ügyek okoztak problémát, most azonban a cégek az áfa-visszatérítés körüli, akár hónapokig is elhúzódó vizsgálatok miatt bosszankodhatnak. A FAZ példaként említi, hogy egyedül Egerben, a sebességváltógyárat működtető ZF-gyárban januárban 170 órát tartott az intézkedés. Persze az adó visszafizetése eltolásának a valódi oka az, hogy megszépüljenek az államháztartási adatok – így a FAZ, amely szerint ez kisebb cégeknél likviditási problémákat okozott. Amúgy káosz uralkodik a mezőgazdasági támogatások kifizetésénél is – derül még ki a Frankfurter Allgemeine Zeitung cikkéből.
Korábban egy, a bajor vállalatok magyarországi szerepvállalását elemző, a Német–Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által készített tanulmányban volt olvasható hasonló megállapítás. „A délnémet cégek annak ellenére vállalkoznának újabb magyarországi invesztíciókra, hogy véleményük szerint a magyar vám- és adóhatóságok nem folytatnak kifejezetten befektetésbarát politikát” – áll az anyagban.
A kamara is tiltakozik. Mihamarabb meg kell oldani a magyar kormánynak a regisztrációs adó körüli anomáliákat, hiszen ezen adónem német érdekeket is sért. A Magyarországra települőknek és a német vállalkozásoknak ugyanis indokolatlanul komoly terhet jelent – mondta lapunknak Ebert Donat. A Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara jogásza hozzátette: per indításában nem gondolkodnak, ám keresik a mielőbbi konszenzusos megoldást. (Cs. A.)