Horvátország hetedik legnagyobb bankjának adásvételi tranzakciója a múlt héten volt Zágrábban. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a Nova Banka megvásárlásával kapcsolatos nemzetközi sajtótájékoztatón elmondta, hogy a legnagyobb magyarországi hitelintézet külföldi terjeszkedési stratégiájában a kelet-közép-európai térség a legfontosabb befektetési terület.
– Az elmúlt évek eredménye, tapasztalata felhatalmazza az OTP-t arra, hogy a régió egyik meghatározó bankja legyen – jelentette ki Csányi Sándor. Horvátországban a magyar pénzintézet országos lefedettségre törekszik; elsősorban a tengerparton terjeszkedik majd, ahol magyar turisták is szép számban megfordulnak, továbbá azon városokban, amelyekben a helyi gazdaság dinamikusan fejlődik. Az OTP Bank Horvátországban is egy komplex pénzügyi vállalatcsoport kialakítását tervezi.
A további akvizíciós tervekről a vezérigazgató elmondta: az OTP Bank már régóta készül Szerbiába, az idén talán megvalósulhat ez a terv. Emellett részt vennének a román takarékpénztár privatizációjában is, amely egy-két hónap múlva várhatóan elindul. Elemzők szerint a román piac nagyon ígéretes, viszont az árak hihetetlenül megugrottak az utóbbi egy-másfél esztendőben. Szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy a banki felvásárlások kapcsán nehéz középtávon megfelelő hozamot elérni. Mindemellett Romániában óriási harc várható, mert a térség iránt jelentősen megnőtt az érdeklődés, ugyanakkor az eladásra kínált bankok száma csökkent. Az egyik célpont lehet a román takarékpénztár, amely a második legnagyobb román bank: 1300 fiókja van, s piaci részesedése meghaladja a tíz százalékot. A legjobb stratégia, ha a lakossági piacon, korszerű szolgáltatásokkal indul el az OTP Bank, s csak utána száll ringbe a vállalatoknál – állítják az elemzők. Nemrégiben az OTP törökországi terveiről is jelentek meg sajtóhírek. Csányi arra a kérdésre, hogy folytatódik-e a bank délkeleti irányú terjeszkedése, azt válaszolta: az OTP minden lehetőséget megvizsgál. Csányi Sándor a törökországi piacra lépés lehetőségét 50 százalékra becsülte. Törökország előnye abban rejlik, hogy gazdasága gyorsabban nő, mint a régió, népessége nagy, s a lakosság zöme 40 évnél fiatalabb.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete a múlt hónapban engedélyezte az OTP Bank Rt. számára három, közvetett tulajdonú leánycég létrehozását Bulgáriában. Az OTP elégedett a bulgáriai befektetések eredményével; a hitelintézet további invesztíciókat is tervez ebben az országban. Értesüléseink szerint elsősorban jelzálogbank, lízingcég és ingatlanértékesítő cég létrehozásáról lehet szó, de számot tarthatnak az OTP Bank érdeklődésére a Bulgáriában eladásra meghirdetett bankok, pénzügyi intézmények is.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria