Regionális terjeszkedés

A kelet-közép-európai térség meghatározó pénzintézetévé nőtte ki magát az OTP, amely a szlovákiai, a bulgáriai és a romániai megjelenés után legutóbb Horvátországban, a Nova Banka megvásárlásával bővítette portfólióját. A legnagyobb hazai bank most Szerbiára fókuszál, ám nem kizárt a törökországi piacra lépés sem.

2005. 03. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horvátország hetedik legnagyobb bankjának adásvételi tranzakciója a múlt héten volt Zágrábban. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a Nova Banka megvásárlásával kapcsolatos nemzetközi sajtótájékoztatón elmondta, hogy a legnagyobb magyarországi hitelintézet külföldi terjeszkedési stratégiájában a kelet-közép-európai térség a legfontosabb befektetési terület.
– Az elmúlt évek eredménye, tapasztalata felhatalmazza az OTP-t arra, hogy a régió egyik meghatározó bankja legyen – jelentette ki Csányi Sándor. Horvátországban a magyar pénzintézet országos lefedettségre törekszik; elsősorban a tengerparton terjeszkedik majd, ahol magyar turisták is szép számban megfordulnak, továbbá azon városokban, amelyekben a helyi gazdaság dinamikusan fejlődik. Az OTP Bank Horvátországban is egy komplex pénzügyi vállalatcsoport kialakítását tervezi.
A további akvizíciós tervekről a vezérigazgató elmondta: az OTP Bank már régóta készül Szerbiába, az idén talán megvalósulhat ez a terv. Emellett részt vennének a román takarékpénztár privatizációjában is, amely egy-két hónap múlva várhatóan elindul. Elemzők szerint a román piac nagyon ígéretes, viszont az árak hihetetlenül megugrottak az utóbbi egy-másfél esztendőben. Szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy a banki felvásárlások kapcsán nehéz középtávon megfelelő hozamot elérni. Mindemellett Romániában óriási harc várható, mert a térség iránt jelentősen megnőtt az érdeklődés, ugyanakkor az eladásra kínált bankok száma csökkent. Az egyik célpont lehet a román takarékpénztár, amely a második legnagyobb román bank: 1300 fiókja van, s piaci részesedése meghaladja a tíz százalékot. A legjobb stratégia, ha a lakossági piacon, korszerű szolgáltatásokkal indul el az OTP Bank, s csak utána száll ringbe a vállalatoknál – állítják az elemzők. Nemrégiben az OTP törökországi terveiről is jelentek meg sajtóhírek. Csányi arra a kérdésre, hogy folytatódik-e a bank délkeleti irányú terjeszkedése, azt válaszolta: az OTP minden lehetőséget megvizsgál. Csányi Sándor a törökországi piacra lépés lehetőségét 50 százalékra becsülte. Törökország előnye abban rejlik, hogy gazdasága gyorsabban nő, mint a régió, népessége nagy, s a lakosság zöme 40 évnél fiatalabb.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete a múlt hónapban engedélyezte az OTP Bank Rt. számára három, közvetett tulajdonú leánycég létrehozását Bulgáriában. Az OTP elégedett a bulgáriai befektetések eredményével; a hitelintézet további invesztíciókat is tervez ebben az országban. Értesüléseink szerint elsősorban jelzálogbank, lízingcég és ingatlanértékesítő cég létrehozásáról lehet szó, de számot tarthatnak az OTP Bank érdeklődésére a Bulgáriában eladásra meghirdetett bankok, pénzügyi intézmények is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.