Egyelőre azonosítatlan méreg okozta több mint száz daru pusztulását Örménykút térségében. Tetemeiket a Körös–Maros Nemzeti Park igazgatóságának munkatársai találták meg egy helyi gazdálkodó bejelentése alapján. Nyolc nagyon rossz állapotban lévő madarat a Szegedi Vadasparkba szállítottak, és ott próbálják megmenteni őket. Az elhullott darvakat tegnap egy százhektáros, mocsaras, másutt gabonával bevetett területről gyűjtötték össze a nemzeti park, a természetvédelmi és vízügyi felügyelőség, illetve a talaj- és növényvédelmi szolgálat munkatársai – közölte lapunkkal Láng Katalin zoológus. Elmondta: az eddigi vizsgálatok alapján kiderült, hogy a méreg a máj és a vékonybél elváltozását okozta. A madarak heveny mérgezésben pusztultak el, a szer tehát vélhetőleg a közelben, vízzel vagy táplálékkal együtt, került a szervezetükbe. Ezért a szakemberek mintát vettek az öszszegyűlt belvízből, a csatornából és a zöld növényekből. A toxikológiai vizsgálat eredménye a jövő héten készül el.
A Szegedi Vadasparkba szállított nyolc daru közül kettő lábra állt, esélyük lehet arra, hogy túlélik a mérgezést. A többi hatnak nem romlott az állapota – közölte lapunkkal Veprik Róbert gyűjteményfelügyelő. Hozzátette: nem segítene, ha tudnák, hogy milyen méregről van szó, mivel az már beépült az állatok szervezetébe. Ezért elsősorban méregteleníteni kell őket. Nyelőcsőszondán folyadékot, gyulladásgátlót és vitaminkeveréket adnak nekik. Egy szabályozható világítású szobában tartják őket, ahol melegben és nyugalomban gyógyulhatnak. A két lábadozót elkülönítették, nehogy véletlenül megsebesítsék társaikat. A daruk most nyugtalanok, mert folytatnák útjukat északra, a fészkelőhelyeikre.
A tömeges pusztulás miatt a feljelentés már megérkezett – közölte lapunkkal Szombati Andrea, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. A rendőrök meghallgatják azokat, akik tudhatnak a történtekről, és kikérdezik a madárvédelemmel foglalkozókat. Ha a szakértői vélemény elkészülte után felvetődik szándékosság gyanúja, nyomozást indítanak.
Északra tartottak. Magyarország fölött, jellemzően a Tiszántúlon évente legalább 50-70 ezer daru vonul keresztül. Az Örménykút közelében szerencsétlenül jártak Finnországba, Svédországba, Észtországba vagy Lengyelországba tartottak. Tavasszal csak egy-két éjszakát pihennek nálunk, de ősszel – Észak-Afrikába menet – októbertől akár decemberig is itt maradnak, hogy erőt gyűjtsenek. Kedvelt területeik a hortobágyi halastó, a kardoskúti Fehér-tó és a szegedi Fehér-tó környéke. A tájátalakítások miatt Európa-szerte egyre északabbra húzódnak, állományuk aggasztóan csökken. A nemzetközi egyezmények alapján védett darvak eszmei értéke ötvenezer forint.