Csődben a mezőgazdaság

Bár a közelmúltban lezajlott gazdatüntetés nyomán megállapodás jött létre a kormányzat és az agrárszektor szereplői között, az ágazat problémáit ez még átmenetileg sem kezeli; az agráriumban nem szűnt meg a hosszú ideje húzódó sertés-, baromfi- és tejpiaci válság. Úgy tűnik, a mezőgazdaság volt a legkevésbé felkészülve az uniós csatlakozásra.

2005. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdetét vette az agráriumban az a fájdalmas átrendeződés, amelyet európai uniós csatlakozásunk kapcsán jósoltak a szakemberek. A csatlakozás óta eltelt egy évben ugyanis felerősödtek a magyar agrárium súlyos szerkezeti, hatékonysági, intézményi problémái. Az ágazat felkészültsége szemmel- láthatóan nem megfelelő az EU-tagságból fakadó követelmények teljesítésére.
Az éleződő kihívások és kényszerek nyomán a magyar mezőgazdaságra a részpiaci válságok jellemzőek. Ennek egyik oka, hogy az európai hús- és állatitermék-piacokat az utóbbi években jelentősen befolyásolta a távol-keleti és brazil exportcikkek által okozott túlkínálat, így a nagy termeltetőcsoportok általában „túlélésre” rendezkedtek be, vagyis arra, hogy a folyamatos veszteség finanszírozásával őrizzék meg pozícióikat. A jövedelmezőségi problémákkal küszködő, túlélésre játszó termeltető feldolgozók helyzetét tovább rontják a takarmányárak, illetve a raktározási nehézségek – a veszteséges termelés miatt általános bizonytalanság alakult ki.
Ismert, a kormány Brüsszellel egyeztetve úgy döntött, hogy a következő években az egyszerűsített, területalapú közvetlen támogatási rendszert vezeti be. Így kevésbé nő a gabona- és olajosmag-termelők támogatása, mint hogyha a közös agrárpolitika eredeti támogatási rendjét alkalmaznák. Azokat a nemzeti támogatási formákat pedig, amelyek a kellő földalap nélkül dolgozó állattartókat segítenék az uniós belépés után, általában nem lehet fenntartani, így az agrárpolitika csak közvetett eszközökkel tud segítséget nyújtani. Az uniós szabályozás ráadásul nem egykönynyen illeszthető a magyar viszonyokhoz. A problémák másik köre abból adódik, hogy nem alakultak ki azok az együttműködési formák, amelyek biztosítják a megrendelő igényeihez igazodó, megfelelő minőségű, ütemezésű, kiszerelésű mezőgazdasági termékeket. A baromfi- és a sertéságazatban ugyan tudatosultak a minőségi követelmények, sőt az üzemi koncentrálódás is előrehaladt, de hiányoznak azok a termelői együttműködési formák, amelyek a piachoz való közös alkalmazkodást segítik elő és a kockázatokat megosztják. Ráadásul az integráció nyomán elárasztották a magyar piacot az olcsó külföldi élelmiszerek is; a kimutatások alapján az élelmiszerimport harminc százalékkal nőtt 2004-ben a 2003-as adatokhoz képest.
A gondot súlyosbítja, hogy az agrártárca struktúrája, illetve a megyei hatóságok sincsenek a gazdálkodók szakmai érdekeinek ellátására felkészülve. A gazdaságdiplomácia, illetve az uniós érdekérvényesítés nem látszik alkalmasnak arra, hogy a közös agrárpolitika várható átalakításakor következetesen képviselje az érdekeket.



Demonstrációs csúcs. A rendszerváltás óta egyetlen kormány sem élt meg annyi agrárdemonstrációt, mint a Medgyessy- és a Gyurcsány-kabinet. A tiltakozások kevésszer értek el eredményt. A gazdatüntetések után megkötött megállapodás is csupán tüneti kezelést jelent; az ágazat piaci, hatékonysági és strukturális problémáinak kezelését elodázták. A kormányváltást követően egyszer, míg 2003-ban a gazdák különböző szervezetei tíz alkalommal demonstráltak. Tavaly négyszer tüntettek az agrárium képviselői, míg az idei Budapesten, illetve különböző vidéki helyszíneken megtartott demonstráció a rendszerváltás óta a leghosszabb volt, csaknem két hétig tartott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.