Néhány hónapon belül működésképtelenné válhat a budapesti békéltetőtestület, ha az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium továbbra sem utalja át a törvényben garantált összeget – közölte Baranovszky György, a budapesti szervezet elnöke. Állítása szerint a helyzetet súlyosbítja, hogy az országban létrehozott testületek működésére hatvanmillió forint helyett az idén csak 53 milliót szánnak. A csökkentett összeg kétségessé teszi, hogy sikerül-e finanszírozni a beharangozott és igencsak indokolt szakmai képzéseket, pályázatokat – tette hozzá.
Hornungné Rauh Edit, a tárca helyettes államtitkára szerint rövidesen aláírják a szerződést, amelynek alapján a békéltetőtestületek az ipari és kereskedelmi kamarákon keresztül megkapják a költségvetésben szereplő összeget. Az év második felében rendelkezésükre állhat a törvényben előírt biztonsági tartalék is, ezzel együtt már 62 millió forintból gazdálkodhatnak. Hozzáfűzte: mivel az ügyek száma megnőtt, a tárca kiegészítő forrást keres, hogy újabb 16 millió forinttal támogassa a szervezetek munkáját.
A békéltetőtestületeket – amelyeket Európa több országában kis ügyek bíróságaként emlegetnek – hazánkban 1999-ben hozták létre, hogy a gazdálkodók és a fogyasztók közötti vitás ügyeket a hosszadalmas bírósági eljárások helyett rövidebb úton intézhessék. A fogyasztók egyre határozottabban óvják érdekeiket, a fővárosban jelentősen megnőtt a békéltetőtestülethez fordulók száma: tavalyelőtt 340, míg tavaly már 600 esetben kérték a közbenjárásukat – jegyezte meg Baranovszky. A tavaly módosított kormányrendelet szerint a korábbi kétezer forint helyett idén januártól négyezer forint megbízási díj és ötszáz forint költségtérítés illeti meg az ügyekben eljáró tanács tagjait.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban