Kisebbségellenes kollégisták?

Csak három-négy hét múlva publikálja a Felsőoktatási Kutatóintézet azt a felmérést, amely szerint a kollégisták 80 százaléka kisebbségellenes, 18 százaléka pedig enyhén vagy súlyosan antiszemita. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke nehezményezi, hogy semmiféle előzetes tájékoztatást nem kaptak a felmérésről, és azt a mai napig nem ismerhették meg.

2005. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a kutatási eredményeket eddig nem hozták nyilvánosságra, a Magyar Hírlap mégis közölt néhány, az előítéletességre vonatkozó adatot a felmérésből. Igaz, a kutatás főként a kollégisták szokásait, bekerülési lehetőségeit vizsgálta, és csak harmadsorban foglalkozott a fiatalok előítéletességével.
– Levélben fordultunk a Felsőoktatási Kutatóintézethez, mert szeretnénk megismerni a teljes felmérést. Nehezményezzük, hogy a HÖOK mint a hallgatók legfőbb érdekvédelmi szervezete nem értesült a kutatásról, és az eredményeket is csak egy napilapból tudhatjuk meg – mondta lapunknak Ekler Gergely, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) elnöke. Leszögezte: a kollégisták a teljes hallgatói létszámnak csupán 12 százalékát teszik ki. Többségük rossz anyagi körülményekkel rendelkező családból származik, jelentős részük elsőgenerációs értelmiségi. Ezért a felmérés eredménye nem a kollégisták kisebbségellenességét, antiszemitizmusát és pénzcentrikusságát mutatja, hanem a rossz anyagi helyzetben lévő családok problémáira mutat rá.
Gábor Kálmán, a felmérést készítő szakember megerősítette az adatokat. A kutató szerint a volt szocialista országokban jóval előítéletesebbek az emberek, mint Nyugat-Európában. Ennek fő oka az, hogy míg nyugaton fokozatosan mentek végbe a társadalmi változások, addig nálunk egyszerre nyílt meg az addig hermetikusan zárt világ valamennyi kapuja. Hozzátette: a férfiak sokkal előítéletesebbek a nőknél, a fiatalok pedig az idősebbeknél. Ennek egyik oka a szocialista diktatúrából fennmaradt tekintélyelvűség. A kollégisták nagy része falusi, nem túl jó anyagi körülmények között élő családból jön, így a diákok szembesülnek először a különböző társadalmi csoportokkal való együttéléssel.
A kutatás sok más kérdést is érintett: az eredmények között szerepel az is, hogy a diákok több mint 33 százaléka kipróbálta már valamelyik kábítószert. Érdekes, hogy a fiatalok barátaik kétharmadáról vallották ugyanezt. Az adatokból kiderül, hogy több mint ötven százalékuk minden héten fogyaszt alkoholt.



Slágertéma a diákok antiszemitizmusa. Tavaly februárban Vásárhelyi Mária, a köztudottan a liberális oldalhoz kötődő szociológus tanulmánya kavart vihart. Az ő felmérése szerint a történelem szakos egyetemisták jelentős része antiszemita és erősen cigányellenes, azaz kirekesztő és rasszista a két vizsgált egyházi intézményben, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen és a Károli Gáspár Református Egyetemen. Később kiderült, hogy a Pázmányon nem engedélyezték a kérdőívek kitöltését, mivel a kérdések az egyetem vezetése szerint eleve prekoncepciókon alapultak. A hallgatók nagy többsége pedig azt állította: nem töltött ki semmilyen kérdéssort, azokról csak a sajtóból szerzett tudomást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.