Bár a kutatási eredményeket eddig nem hozták nyilvánosságra, a Magyar Hírlap mégis közölt néhány, az előítéletességre vonatkozó adatot a felmérésből. Igaz, a kutatás főként a kollégisták szokásait, bekerülési lehetőségeit vizsgálta, és csak harmadsorban foglalkozott a fiatalok előítéletességével.
– Levélben fordultunk a Felsőoktatási Kutatóintézethez, mert szeretnénk megismerni a teljes felmérést. Nehezményezzük, hogy a HÖOK mint a hallgatók legfőbb érdekvédelmi szervezete nem értesült a kutatásról, és az eredményeket is csak egy napilapból tudhatjuk meg – mondta lapunknak Ekler Gergely, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) elnöke. Leszögezte: a kollégisták a teljes hallgatói létszámnak csupán 12 százalékát teszik ki. Többségük rossz anyagi körülményekkel rendelkező családból származik, jelentős részük elsőgenerációs értelmiségi. Ezért a felmérés eredménye nem a kollégisták kisebbségellenességét, antiszemitizmusát és pénzcentrikusságát mutatja, hanem a rossz anyagi helyzetben lévő családok problémáira mutat rá.
Gábor Kálmán, a felmérést készítő szakember megerősítette az adatokat. A kutató szerint a volt szocialista országokban jóval előítéletesebbek az emberek, mint Nyugat-Európában. Ennek fő oka az, hogy míg nyugaton fokozatosan mentek végbe a társadalmi változások, addig nálunk egyszerre nyílt meg az addig hermetikusan zárt világ valamennyi kapuja. Hozzátette: a férfiak sokkal előítéletesebbek a nőknél, a fiatalok pedig az idősebbeknél. Ennek egyik oka a szocialista diktatúrából fennmaradt tekintélyelvűség. A kollégisták nagy része falusi, nem túl jó anyagi körülmények között élő családból jön, így a diákok szembesülnek először a különböző társadalmi csoportokkal való együttéléssel.
A kutatás sok más kérdést is érintett: az eredmények között szerepel az is, hogy a diákok több mint 33 százaléka kipróbálta már valamelyik kábítószert. Érdekes, hogy a fiatalok barátaik kétharmadáról vallották ugyanezt. Az adatokból kiderül, hogy több mint ötven százalékuk minden héten fogyaszt alkoholt.
Slágertéma a diákok antiszemitizmusa. Tavaly februárban Vásárhelyi Mária, a köztudottan a liberális oldalhoz kötődő szociológus tanulmánya kavart vihart. Az ő felmérése szerint a történelem szakos egyetemisták jelentős része antiszemita és erősen cigányellenes, azaz kirekesztő és rasszista a két vizsgált egyházi intézményben, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen és a Károli Gáspár Református Egyetemen. Később kiderült, hogy a Pázmányon nem engedélyezték a kérdőívek kitöltését, mivel a kérdések az egyetem vezetése szerint eleve prekoncepciókon alapultak. A hallgatók nagy többsége pedig azt állította: nem töltött ki semmilyen kérdéssort, azokról csak a sajtóból szerzett tudomást.