Megszűnhet az egyetemi autonómia

Nyílt levélben fordult a pártokhoz és a képviselőkhöz az Egyesület a Felsőoktatásért és Kutatásért nevű szervezet, a Baloldali Értelmiségiek Társasága, a Professzorok Batthyány Köre és a Védegylet, hogy jelenlegi formájában ne támogassák a felsőoktatási törvényjavaslatot. A Fidesz utolsó lehetőségként a kapcsolódó módosító indítványok elfogadásában bízik.

2005. 04. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ellentétes az alkotmánnyal a felsőoktatási törvényjavaslat, mert fel akarja számolni az egyetemek autonómiáját: irányításukat egy, az intézménytől független, az oktatási kormányzat által befolyásolható testületre bízná – áll a szervezetek levelében. A tanács teljes függőségben tartaná a rektort, és ő gazdálkodna az egyetem vagyonával is. Az aláírók a kétciklusú képzés teljes körű kiterjesztésével sem értenek egyet, mert szerintük az számos területen értelmetlen. A javaslat felhatalmazza a kormányt, hogy rendelettel szabályozza a felsőoktatás szerkezetét, az intézmények egyesülését és szétválását, valamint a finanszírozás kérdését, így a mindenkori, pártérdekeket képviselő kormány elfogadhatatlanul nagy hatalmat kapna.
A levél megírását az Egyesület a Felsőoktatásért és Kutatásért nevű szervezet kezdeményezte, amelynek elnöke Horváth Zalán, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. A szervezet korábbi tiltakozását 1200 tudós és oktató írta alá, köztük Oláh György Nobel-díjas kémikus és Lovász László Wolf-díjas matematikus is. Támogatja a tiltakozást a Baloldali Értelmiségiek Társasága, a Professzorok Batthyány Köre és a Védegylet. Az aláírók azt szeretnék, ha új tervezet készülne.
Pálinkás József akadémikus, a Fidesz kulturális tagozatának elnöke ugyanakkor azt kérte az oktatási minisztertől, hogy támogassa pártja kapcsolódó módosító javaslatait, különben a törvényt már jövőre meg kell változtatni, ugyanis az alkalmatlan a működésre. Hozzátette: a kormánypártok a Fidesz valamennyi módosító javaslatát lesöpörték az asztalról, de kapcsolódó javaslatokkal még orvosolható a helyzet. Az alapképzést például jóval kevesebb pénzből finanszíroznák, mint a mesterképzést. Ha az ezzel járó forráskivonást nem orvosolják, akkor gazdaságilag összeomlik a felsőoktatás. Pálinkás szintén sérelmezte, hogy az alapképzésben részt vevőknek csak a 35 százaléka vehet részt a magasabb fokú kurzuson, ami egyes szakokon értelmetlen.
Arató Gergely, az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára lapunknak azt mondta: minden módosító indítványt a tartalmától és a szakmai szervezetek véleményétől függően bírálnak el, nem pedig az alapján, hogy ki nyújtotta be. A mesterképzésben részt vevőkre vonatkozó 35 százalék egy átlagot jelez, az egyes szakok mérőszámai ettől eltérhetnek. A nyílt levélről szólva kijelentette: számukra a törvénytervezetet támogató hét szakmai szervezet véleménye az irányadó.



Csak egy diplomát fizetnek. A felsőoktatási törvénytervezet értelmében a hallgatók szeptembertől nem használhatják több diploma megszerzésére az államilag finanszírozott szemesztereket. Az állam csak 12 félévet támogat majd, ezután a diákoknak fizetniük kell képzésük költségeit akkor is, ha közben abbahagytak egy szakot és újat kezdtek, vagy a második diplomájukat akarják megszerezni. Ugyanakkor megszűnik az a szabály, amely a költségtérítéses képzésben részt vevőknek megtiltotta, hogy a későbbiekben államilag finanszírozott szakokra iratkozhassanak be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.