Nyelvvizsga helyett bukásdömping

Nyilvánosságra hozták a nyelvi próbaérettségik részletes elemzését. Az adatokból kitűnik, hogy jóval többen buktak meg az emelt szinten próbálkozók közül, pedig a magasabb fokú vizsgát választók több mint 80 százalékának négyese vagy ötöse volt az iskolában. Német nyelvből emelt szinten a diákok több mint harminc százaléka bukott meg, angolból legalább 18 százaléka.

2005. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a tavalyi próbaérettségi feladatainak kidolgozásakor figyelembe vették, hogy a vizsgázók még nem végezték el a 12. évfolyamot, mégis igen rossz eredmények születtek.
Angol nyelvből a középszinten vizsgázók iskolai érdemjegye átlagosan 3,39, emelt szinten pedig 4,28 volt. Ehhez képest a diákok átlagteljesítménye a próbaérettségin szinte ugyanannyi volt, közép- és emelt szinten is átlagban az összpontszám 39 százalékát szerezték meg. Ez az előbbinél kettes, utóbbinál hármas érdemjegynek felel meg. A bukási mutatók még riasztóbbak: míg középszinten a hármas tanulók csupán 2,9 százaléka nem érte el a tízszázalékos küszöböt, addig emelt szinten ez a szám legalább 18 százalék. A magasabb fokú maturán ugyanis minden feladatrészben legalább 10 százalékot kell teljesíteni, az íráskészség mérése során azonban ezt a diákok majd egyötöde nem érte el. Ez azt jelenti, hogy ezek a tanulók automatikusan megbuktak volna az érettségin. Ráadásul ennél jóval magasabb az elégtelenre vizsgázók száma, hiszen a 10 és 20 százalék között teljesítők is elégtelent kapnak, de ők még javíthatnak a szóbeli vizsgán. A nyelvvizsgákat tekintve emelt szinten csupán a diákok egyötöde szerezte volna meg a középfokú vizsgát. Egynegyedük felelt meg az alapfokú követelményeknek, a vizsgázók több mint fele pedig semmilyen nyelvvizsgát nem szerzett.
Német nyelvből még rosszabbak az adatok: az emelt szinten próbálkozó diákok egyharmada megbukott volna, ráadásul a szóbeli javítási lehetőség nélkül. Itt a szövegértést mérő feladattal gyűlt meg a legtöbb tanuló baja, 30 százalékuk ugyanis nem tudta teljesíteni a feladatot. Középszinten egyébként ugyanez az arány 53,6 százalék volt, rájuk azonban csak az egész írásbeli vizsgát tekintve érvényes a szóbelizéshez szükséges tíz százalékos küszöb, így csupán a diákok 0,2 százaléka bukott volna automatikusan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.