Oktatási pengeváltás

A Fidesz szerint a bolognai nyilatkozat csak ürügy a felsőoktatás átalakítására, amely a hallgatói létszám csökkenéséhez, a képzés minőségének a romlásához és jelentős forráskivonáshoz vezet. Pokorni Zoltán kijelentette: a lineáris rendszer bevezetésére szükség van, de nem ilyen gyorsan és nem ilyen módon. Az oktatási tárca szerint a volt miniszter álláspontja szakmailag téves.

2005. 04. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pokorni kijelentette, hogy pártja több ponton nem ért egyet a felsőoktatási törvénytervezettel, és azt ebben a formában elfogadhatatlannak tartja. A lineáris rendszert fokozatosan, a régi és az új képzési formát egymás mellett működtetve kellene bevezetni.
A volt oktatási miniszter szerint 2003 óta 18,7 százalékkal csökkent az államilag finanszírozott egyetemi és 4,7 százalékkal a főiskolai hallgatók száma, azaz 5500-zal kevesebben tanulhatnak ingyen. A felsőoktatási törvény bevezetésével a helyzet tovább súlyosbodik, mivel az 15–25 százalékos forráskivonást eredményez. Ennek oka, hogy a hároméves alapképzés után már diplomát szerezhet a hallgató, ugyanígy a főiskolai képzés is lerövidül. A Fidesz azt javasolja, hogy a felszabaduló pénzt ne vonják el, hanem növeljék az államilag finanszírozott hallgatók számát. Pokorni szerint az összegből 8500 hallgató kaphatna ingyenes alapképzést.
A politikus nem ért egyet a felsőoktatási infrastruktúra-fejlesztési programmal sem, amit burkolt állami hitelfelvételnek nevezett. Kijelentette, hogy az állam és az egyetemek 20 év alatt négyszer fizetik ki a magánbefektetőknek a beruházási költséget, mire a tulajdonukba kerül az új kollégium. Az új egyetemi irányító testületekről (IT) azt mondta: az állam autonómia helyett gyámság alá akarja helyezni az egyetemeket, a testület ugyanis a miniszter által kinevezett tagokból áll. A Fidesz azt javasolja, hogy továbbra is az egyetemi szenátusé maradjon a döntéshozói jogkör, az IT-nek csak ellenőrző szerepe, vétójoga legyen.
Arató Gergely, az OM politikai államtitkára kijelentette: ha a Pokorni által javasolt utat követnék, a magyar felsőoktatás reménytelenül lemaradna. Hozzátette: szeretnék, ha a Fidesz nem menne szembe a felsőoktatás szereplőinek akaratával. Ha azonban olyan módosító indítványt nyújtanak be, amit a felsőoktatás szereplői is támogatnak, akkor azt a tárca is segíteni fogja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.