Ötvenhat darab százmillió dollár feletti értékű tranzakció jelentette a fúziós és felvásárlási piac értékének több mint a felét a múlt esztendőben a kelet-közép-európai régióban. A PricewaterhouseCoopers (PwC) anyaga összességében közel 51 milliárd dollárra becsüli a piacot, ez 31 százalékos bővülést jelent az előző évhez képest. Magyarország 3,3 milliárd dollárral szerepel a PwC kimutatásában, amely rávilágít arra, hogy a BorsodChem többségi részvénypakettjének 432 millió dollárért történt megvásárlása vezeti a magyar fúziós és felvásárlási, vagyis az úgynevezett M&A piac tranzakcióinak listáját. Magyarországon 2004-ben a publikus tranzakciók száma 126 volt. A PwC tanulmánya szerint összesen három, egyenként százmillió dollár feletti értékű üzletben volt érintett Magyarország, a fentin kívül osztrák befektetők a TVK Rt.-beli tulajdonszerzése, illetve a Mol a Slovnaftban történt újabb 28,4 százalékos tulajdonszerzése érdemelte ki a „megatranzakció” minősítést. Az M&A piac becsült értéke tavaly 24 százalékkal volt magasabb, mint 2003-ban. A piac teljes értéke 2002 óta növekszik, azonban még mindig nem érte el a 2000-es rekordértéket: a 6,6 milliárd forintot.
Az összeállítás alapján a 2003-ban lezárult héttel szemben tavaly tizenegy privatizáció zárult le. A magánosítások teljes értéke 435 millió dollár volt, azaz nem éri el a 2003-as 560 millió dollárt. A legnagyobb lezárult privatizációs tranzakció a Mol 11,5 százalékos csomagjának értékesítése volt nemzetközi intézményi befektetők számára, mintegy 359 millió dollár értékben. Nagy értékű tranzakció volt a Dunaferr Dunai Vasművek privatizációja, amelynél a vételár 2,2 millió dollárt tett ki.
A kelet-közép-európai régióban egyébként az óriás fúziók és felvásárlások jelentették a növekedés motorját, több tranzakció értéke még az egymilliárd dolláros határt is átlépte. A piac értékének 55 százalékát 56 olyan nagyméretű tranzakció adta, amelyek egyenkénti értéke meghaladta a 100 millió dollárt. A külföldi befektetők 2004-ben különösen aktívak voltak: az ügyletek 39 százalékát ők bonyolították le a régióban. Ez csaknem 30 százalékos növekedést jelent a 2003-as adatokhoz viszonyítva. A gyenge dollár ellenére a 2003-as 48 tranzakciót követően 2004-ben 52 ügylettel az amerikai befektetők számítottak a legaktívabbnak. Őket a német és az osztrák befektetők követik a rangsorban. A legnagyobb tranzakciók Oroszországhoz kötődnek.
Kis híján egy gyalogost is elgázolt egy piroson áthajtó öreg Lada - videó