Privatizációs boom történt 2004-ben

A magyarországi vállalatok megafúziói 2000-ben érték el a rekordot; a 6,6 milliárd forintot. A hazai piac tavalyi „forgalma” 3,3 milliárd dollárral szerepel a PricewaterhouseCoopers anyagában. Az összeállítás alapján tavaly tizenegy privatizáció zárult le, amely meghaladja a 2003-ban lezárult hetet.

2005. 04. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötvenhat darab százmillió dollár feletti értékű tranzakció jelentette a fúziós és felvásárlási piac értékének több mint a felét a múlt esztendőben a kelet-közép-európai régióban. A PricewaterhouseCoopers (PwC) anyaga összességében közel 51 milliárd dollárra becsüli a piacot, ez 31 százalékos bővülést jelent az előző évhez képest. Magyarország 3,3 milliárd dollárral szerepel a PwC kimutatásában, amely rávilágít arra, hogy a BorsodChem többségi részvénypakettjének 432 millió dollárért történt megvásárlása vezeti a magyar fúziós és felvásárlási, vagyis az úgynevezett M&A piac tranzakcióinak listáját. Magyarországon 2004-ben a publikus tranzakciók száma 126 volt. A PwC tanulmánya szerint összesen három, egyenként százmillió dollár feletti értékű üzletben volt érintett Magyarország, a fentin kívül osztrák befektetők a TVK Rt.-beli tulajdonszerzése, illetve a Mol a Slovnaftban történt újabb 28,4 százalékos tulajdonszerzése érdemelte ki a „megatranzakció” minősítést. Az M&A piac becsült értéke tavaly 24 százalékkal volt magasabb, mint 2003-ban. A piac teljes értéke 2002 óta növekszik, azonban még mindig nem érte el a 2000-es rekordértéket: a 6,6 milliárd forintot.
Az összeállítás alapján a 2003-ban lezárult héttel szemben tavaly tizenegy privatizáció zárult le. A magánosítások teljes értéke 435 millió dollár volt, azaz nem éri el a 2003-as 560 millió dollárt. A legnagyobb lezárult privatizációs tranzakció a Mol 11,5 százalékos csomagjának értékesítése volt nemzetközi intézményi befektetők számára, mintegy 359 millió dollár értékben. Nagy értékű tranzakció volt a Dunaferr Dunai Vasművek privatizációja, amelynél a vételár 2,2 millió dollárt tett ki.
A kelet-közép-európai régióban egyébként az óriás fúziók és felvásárlások jelentették a növekedés motorját, több tranzakció értéke még az egymilliárd dolláros határt is átlépte. A piac értékének 55 százalékát 56 olyan nagyméretű tranzakció adta, amelyek egyenkénti értéke meghaladta a 100 millió dollárt. A külföldi befektetők 2004-ben különösen aktívak voltak: az ügyletek 39 százalékát ők bonyolították le a régióban. Ez csaknem 30 százalékos növekedést jelent a 2003-as adatokhoz viszonyítva. A gyenge dollár ellenére a 2003-as 48 tranzakciót követően 2004-ben 52 ügylettel az amerikai befektetők számítottak a legaktívabbnak. Őket a német és az osztrák befektetők követik a rangsorban. A legnagyobb tranzakciók Oroszországhoz kötődnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.