Szigorú kontroll a metrón

Rekordmennyiségű menetjegyet adtak el tegnap, a szigorított ellenőrzés megkezdésekor a 2-es metró pénztárainál. A többletbevételt azonban nem tudja szolgáltatásainak színvonalemelésére fordítani a BKV, mivel a megerősített biztonsági szolgálat harmincmilliós pluszköltséget jelent. Hamarosan újabb szakaszon áll majd a bejáratoknál az ellenőrök sorfala.

2005. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú sorok kígyóztak tegnap reggeltől a metró jegypénztárai előtt. Biztonsági őrökkel megerősített ellenőrök sorfala fogadta valamennyi állomás bejáratánál az utasokat az Örs vezér terétől a Déli pályaudvarig. Így az előre beharangozott ellenőrzés első napján minden eddiginél több menetjegyet adtak el.
Az említett vonalon minden pénztárat kinyitott a BKV Rt. – nyilatkozta lapunknak Lucza Mihály, a társaság menetdíj-bevételi főosztályvezetője. A BKV összesen négyszáz ellenőréből százat vonultatott fel tegnap a 2-es metrón, hozzájuk csatlakozott még harminc biztonsági őr. Ez utóbbiak többletköltséget jelentenek a cégnek, mivel az év végéig harmincmillió forintot fizet a szolgáltatásért a közlekedési vállalat.
A következő szigorított jegyvizsgálat a 3-as metrón lesz, kiemelten az újpesti végállomáson és a Deák tértől a Kőbánya-Kispestig terjedő szakaszon. Ezután a felszínre mennek az ellenőrök és a biztonságiak, hogy a villamosok, valamint az autóbuszok utasai közül szűrjék ki a bliccelőket – közölte a főosztályvezető.
A BKV Rt. a szigorított ellenőrzésből nyert menetdíjtöbbletet nem tudja a szolgáltatások színvonalának emelésére, például a járművek alaposabb takarítására fordítani. A befolyt összeg a cég alapvető működéséhez okvetlenül szükséges forrásokat egészíti ki – közölte lapunkkal a közlekedési társaság a neve elhallgatását kérő egyik szakembere.

Nem vizsgálják a tisztaságot. A tisztiorvosi szolgálat, bár jogosult minden emberi tartózkodásra szolgáló hely ellenőrzésére, a BKV tömegközlekedési eszközeinek tisztaságát nem vizsgálja. Közegészségügyi szempontból ezek a járművek ugyanis nem számítanak olyan helynek, ami indokolttá tenné az ellenőrzést – közölte lapunkkal Ócsai Lajos, az ÁNTSZ budapesti vezetője. Hozzáfűzte: a szolgálat hatásköre a közlekedés körülményeire nem terjed ki. Annak a vállalat belső szabályzatában kell szerepelnie, hogy a járműveket milyen rendszerességgel és hogyan kell takarítaniuk. A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség sem vizsgálta eddig, hogy menynyire tiszták a BKV járművei – közölte lapunkkal Kathy Attila szóvivő. Elmondta: a jegy érvényesítésével egy időben az utas és a vállalat között szerződés jön létre. Abban nem feltétlenül szerepel, hogy a cég milyen utazási körülményeket köteles biztosítani. Ha a fogyasztóvédelemhez panasz érkezne a tömegközlekedési járművek tisztaságáról, akkor megvizsgálnák, hogy van-e hatáskörük eljárni – tette hozzá a szóvivő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.