Megkezdődött a lakossági talajcsere Nagytétényben, az egykori Metallochemia-gyártelep által súlyos ólomszennyezéssel sújtott területeken hétfőn. A rehabilitáció kivitelezésével megbízott Vegyépszer Rt. a külső kármentesítés első ütemének megfelelően hétfőn reggel kezdte el a Virágoskert utca és az Erdélyi utca magántelkein a szennyezett talaj cseréjét – tudtuk meg Kapcsos Zoltántól, a Vegyépszer főmérnökétől.
A munkálatokat két mintamentesítés előzte meg. Az első tapasztalatok a főmérnök szerint pozitívak voltak, így a többi érintett nagytétényi polgár is elfogadta a munkagépek megjelenését a telkeiken. Kapcsos Zoltán tájékoztatása szerint a külső kármentesítésnek 2008. május 5-én kell befejeződnie. Minden tulajdonoshoz hatvan nappal a munkák előtt bejelentkeznek a kivitelezők, majd 30-40 nappal a kármentesítést megelőzően állapotfelmérést végeznek. Az előzetes vizsgálat alapján készülnek el a végleges kiviteli tervek. A gyártelep körüli ingatlanokon a szennyezett talajt úgy fejtik ki, hogy a fákat, közműveket lehetőség szerint a helyükön hagyják. A szennyezett föld kitermelését addig folytatják, amíg egy speciális mérőkészülék nem jelzi, hogy elérték a tiszta talajt.
A kitermelt szennyezett földet az ingatlanon vagy az előtte lévő közterületen elhelyezett konténerbe gyűjtik, ahonnan az egykori gyár területére szállítják. Ezután tiszta talajt töltenek vissza a telkekre, és a tömörítéssel egyidejűleg elkészül a burkolatok, sérült műtárgyak helyreállítása, az esetleg szükséges növények visszaültetése, pótlása is.
Miközben a lakosságnál is elkezdődtek a rehabilitációs munkák, a gyárterületen lassan lebontják az utolsó épületeket. Mint ismert, az egykori üzem területén 410 ezer köbméter salakos, vegyes hulladékos feltöltést halmoztak fel az itt működő ólom- és cinkkohók. További 75 ezer köbméter bontási törmelék keletkezett a kármentesítés első szakaszában az épületek bontásából. Az északi területen lévő pakuratároló és ellátórendszer miatt a talajvíz a gyár egész területe alatt szennyeződött, erre külön tisztítási programot indítottak el.
A környéken közel 1400 ingatlanon ülepedett le a gyár kéményeiből származó ólomtartalmú por. Az így szennyeződött talaj vastagsága a talajfelszíntől lefelé húsz centiméter és egy méter között változik. Összességében 640 ezer köbméter a szennyezett talaj mennyisége Nagytétényben a Metallochemia-telep miatt, amit a helyiek csak „halálgyárnak” hívnak, mert egyes felmérések szerint a környezetkárosítás következtében ugrásszerűen megnőtt a környéken a daganatos megbetegedések száma.
A gyártelepen jelenleg egy szarkofág építése és a kohósalak kitermelése, aprítása folyik. A kitermelt anyagok egy részét és a környék szennyezett talaját a területen átvezető M6-os autópálya szigetelt töltésébe termelik, a súlyosan szennyezett anyagok pedig szarkofágba kerülnek majd. Az autópálya munkálatainak 2006. november 30-ra kell befejeződniük.
Ismert: a nehézfémek súlyos betegségeket okozhatnak, többek között nagymértékben károsítják az idegrendszert. Az ország egyik legjelentősebb környezetszennyezési ügye a rendszerváltozás idején vált közismertté, s már 1992-ben előírták a hatóságok a terület mentesítését. A nagytétényi gyártelep rehabilitációjára és a szenynyezett talaj kicserélésére tehát másfél évtizede várnak az itt élők.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat