Újabb csapás érte Mátrakeresztest

Ismét áradást indított el a folyamatosan zuhogó eső Mátrakeresztesen, ahol emiatt rendkívül nehezen halad a kárelhárítás. A települést elöntötte a víz, az iszap és a sár. A helybéliek hiába kérték, a kormány nem nyilvánította katasztrófasújtott területté a városrészt. A szélsőséges időjárás az ország más vidékein és Romániában is sok gondot okozott.

2005. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas eső zúdult a Nógrád megyei Pásztóhoz tartozó Mátrakeresztesre kedden késő este, a végletekig megnehezítve a helyreállítási munkálatokat. Amikor éppen nem esik, a helyiek a bútoraikat mentik a lakásokból, és az iszapot lapátolják ki az otthonaikból. A kétszázhúsz házból álló, négyszázötven lelket számláló településen nyolc kotrógép dolgozott tegnap – tudtuk meg Sisák Imrétől, Pásztó polgármesterétől. Miként megírtuk: a települést már az előző nap elöntötte a Mátrából lezúduló víz, valamint a megáradt Csörgő- és Kövicses-patak. Húsz ház megrongálódott, több életveszélyessé vált, tizenöt embert ki kellett költöztetni. Akadozott, helyenként leállt a közműszolgáltatás, nem működtek a telefonok, a közút használhatatlanná vált, a hidat is elmosta az áradat, amelyhez hasonló erejűt még senki sem látott a völgyben fekvő Mátrakeresztesen. Sisák Imre, majd a képviselő-testület és a megyei védelmi bizottság is arra kérte a kormányt, hogy nyilvánítsa katasztrófasújtott területté a körzetet.
A polgármester csaknem egymilliárd forintra becsülte az őket ért kárt lapunknak adott nyilatkozatában. Juhász Gábor, a Belügyminisztérium politikai államtitkára ezzel szemben a Magyar Rádióban tegnap reggel kifejtette: egy esetleges katasztrófasújtott területté nyilvánítás annyiban különbözik a normál katasztrófavédelmi eljárástól, hogy a költségeket teljes egészében az állam viseli. Jelenleg az önkormányzat a képviselő-testület döntése alapján 14 millió forintot ajánlott fel, a megyei közgyűlés elnöke tízmillió forintos elnöki előlegről gondoskodott, tehát 25 millió forint áll rendelkezésre, valamint húsz közmunkás, akiket a munkaügyi miniszter segítségével munkába lehetett állítani.
A heves esőzések főleg az ország északi és középső részén okoztak nagy károkat az utóbbi két napban – közölte lapunkkal Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Heves megyében három településen okozott tetemes károkat a szélsőséges időjárás. Egerben lakóházakat és pincéket öntött el a víz, míg a Gyöngyösoroszi és Mátraszentimre közötti utat annyira megrongálta a lezúduló csapadék, hogy le kellett zárni a forgalom elől. A két települést csak más irányból tudják megközelíteni a helybéliek. Novajban a lezúduló csapadék kerteket és melléképületeket borított el, itt száz lakás van veszélyben. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kunszentmártonban is házakat fenyeget a víz, a tűzoltóknak több épületből kellett kiszivattyúzniuk a csapadékot. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében téglatörmelék sodródott Mályinál a 3-as főútra, Ózdon és környékén jégeső pusztított.

Áradások Romániában is. Több ezer ház és 34 ezer hektár mezőgazdasági terület, számtalan autóút és vasútvonal került veszélybe az utóbbi napok esőzései miatt Romániában. Aggasztó a helyzet Temes megyében, ahol majdnem négyezer hektár szántóföldet és legelőt, több mint nyolcszáz házat és gazdaságot árasztott el a víz.
Víz alá került a megye több települése, az utakat 50–80 centiméter magasan lepte el az ár. Ovidiu Draganescu megyei prefektus a Cotidianul című lapnak elmondta: Gataia városban hétfőn éjszaka kétszáz méteres szakaszon átszakadt az ötezer homokzsákkal megerősített gát. Negyven, a folyópart közelében élő családot azonnal a polgármesteri hivatalba, a kultúrházba és a közeli neuropszichológiai kórházba költöztettek. A bánátai Birzava folyó az egész várost elárasztotta. Az emberek padlásokra húzódtak, ahonnan katonai járművek menekítették ki őket. Vucova településen két autóbuszt felborított a víz, de az utasokat sikerült kimenteni.
A temesvári polgármesteri hivatalban árvízi segélyközpontot hoztak létre. Maros megyében a vonatközlekedés több helyen is leállt. Arad megyében a hatóságok szerint legalább kétszáz ház került víz alá, a közegészségügyi szolgálatok felhívták a helyieket, hogy ne igyanak a kutakból. Aradon öt városrészt, legalább százötven épületet ért el a kiöntött a folyó.
Krassó-Szörény megyében hétszázharminc épület került víz alá, több településen is súlyos helyzet alakult ki. Az országutak járhatatlanná váltak, a Krassó folyó mentén tizenhat település áram vagy telefon-összeköttetés nélkül maradt. A megye nagyobbik részét vonattal nem lehet megközelíteni, mert a víz elmosta a Temesvár–Karánasebes–Bukarest fővonalat. A megyeközpont Resitán 120 embert kitelepítettek, a csapvíz ihatatlanná vált.



Egy kis támogatás. Nem került szóba a kormányülésen Mátrakeresztes katasztrófasújtott területté nyilvánítása – mondta el Lamperth Mónika. A belügyminiszter kifejtette: tájékoztatta a kormányt a felhőszakadás következményeiről, a károkat a megyei 36 millió forintos, illetve a belügyminisztériumi 244 millió forintos vis maior-keretből kívánják orvosolni. Gyorssegélyt nem ad a kormány, de a vis maior-alapok feltöltésére lehetőség van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.