Világszerte szabályozni kell a haszonállatok szállítását és levágását. Erről döntött 73. kongresszusán az Állat-egészségügyi Világszervezet (OIE). A 167 tagország, köztük hazánk, főállatorvosait tömörítő szakmai szervezet hétszáz képviselője néhány napja Párizsban gyűlt össze. Reményeik szerint az új rendelkezéssel haszonállatok milliárdjainak sorsa javulhat.
A Compassion in World Farming (CIWF) állatvédő szervezet a szavazás előestéjén sokkoló filmet mutatott be a lovak, bárányok, sertések, borjak brutális szállításáról és levágásáról. Felderítőszervezetek gyűjtötték össze A világ figyelmének középpontjában: az állatok jóléte című összeállítás alapanyagait egyebek mellett az Egyesült Államokban, Libanonban és az Európai Unióban – tájékoztatta lapunkat Pencz Levente, a Fauna Egyesület kampányszervezője, a CIWF magyarországi képviselője. Elmondta: rövidesen munkacsoportok dolgozzák ki a haszonállatok tengeri és szárazföldi szállításának, illetve az ellenőrző vágásnak a globális követelményrendszerét. A jogvédő tapasztalatai szerint az Európai Unió állatjóléti rendelkezései viszonylag szigorúak, de több tagállamban gyenge az ellenőrzés. Nem ritka, hogy a rendeltetési helyig több állat elpusztul vagy a lába törik, amikor a járműről lehajtják.
Egy 2002-es európai bizottsági jelentés kimondta: ahogy nő a szállítás ideje, úgy növekszik az állatok szenvedésének mértéke is. Az állatvédők azt szerették volna, hogy nyolcórás időtartamban, illetve ötszáz kilométeres távolságban maximálják a szállítást, de nem jártak sikerrel. Az EU-ban korlátlan ideig lehet utaztatni az állatokat, és szállításuknál úgy összezsúfolhatják őket, mintha dobozokról lenne szó – tette hozzá Pencz.
Kötelező lesz a kamionosképzés. Az EU-s mezőgazdasági miniszterek tanácsa tavaly novemberben hozott rendelete szerint 2007-től az unióban kötelező lesz az élő állatokat szállító kamionvezetők képzése, 2009-ig pedig a járműveket műholdas navigációs berendezéssel kell ellátni. A legkényesebb kérdésekben, mint például a szállítási idő és a sűrűség, egyelőre nem foglaltak állást. Az új szabályozás legalább 2011-ig érvényben lesz, mert csak életbelépése után négy évvel lehet szó a felülvizsgálatáról.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban