Kézírása is elárulja a hazug embert

Mi mindenre jó a kézírás vizsgálata, miben segíthet az írásszakértő vagy a grafológus, hogyan árulkodik írásunk arról, igazat mondunk-e vagy sem? – többek között ezekre a kérdésekre is választ adtak tegnap a Korszerű kézírásvizsgálat lehetőségei és korlátai című konferencia előadói.

2005. 05. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindennapjainkat átszövik a kisebb-nagyobb hazugságok, de ki hinné, hogy ilyenkor nemcsak a pulzusunk szaporább, elvörösödünk, netán elsápadunk, de a hangunk is megváltozik, sőt még combunk nagyizma is megfeszül. A felsorolt jelek többségét – bűncselekmények nyomozásakor például – a már-már klasszikusnak számító poligráfos vizsgálattal érzékelik. Hasonlóan bevált módszer azonban a grafológiai módszerekkel végzett hazugságvizsgálat is – hangzott el tegnap a Korszerű kézírásvizsgálat lehetőségei és korlátai című nemzetközi konferencián. Agárdi Tamás, a Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara elnökhelyettese, a Grafológiai Intézet vezetője közölte: a szervezet szenzo- és pszichomotorikus tevékenysége miatt a valótlant másként írjuk le, mint a valót, de megváltozik az írás fenyegetés vagy kényszer hatására is.
Hamperger Anita, a Grafológiai Intézet munkatársa a Magyar Nemzetnek elmondta: a hazugságvizsgálat általában nyugodt körülmények között vett mintával – például a név leírásával – kezdődik, majd mesterségesen pszichés terhelésnek vetik alá a vizsgált személyt. Ezek után újra leírja a nevét. A kétféle írás között modellezhető a különbség, ez lesz a viszonyítási alap később, amikor már a konkrét üggyel összefüggő kérdések hangzanak el, mert írása minden valótlan állításkor megváltozik.
A szakember elmondta: gyakran fordulnak hozzájuk olyan cégek, amelyektől adatok szivárogtak ki, netán pénz tűnt el, és a feltételezett tettesek közül ki kell választani az elkövetőt. Máskor családi ügyek – férj vagy feleség hűtlenkedésének tisztázásához – kérik fel őket. A vázolt eljárást a bíróság is elfogadja, az igazságügyi szakértők ezeket már évek óta használják.
Demeter Zsuzsanna bíró szerint a tárgyalásokon a tények megismeréséhez gyakran kérik különféle szakemberek segítségét. Írásszakértőét akkor, ha például azt szeretnék megtudni, hogy egy szerződés, nyilatkozat, végrendelet adott személytől származik-e vagy sem, és grafológusét, ha esetleg azt kell kideríteniük, hogy kényszer vagy fenyegetés hatására íródott-e valami. A különféle ügyekben már természetes, hogy a pszichológus mellett a grafológus szakvéleményét is kikérik, gyermekelhelyezési perekben a szülő alkamasságát is vizsgálhatják. Az élet és testi épség elleni, a különös kegyetlenséggel elkövetett vagy a szexuális szabadságot megsértő bűncselekmények esetében viszont a gyanúsított vagy vádlott teljes személyiségvizsgálatát kérik. Az agressziónak vagy a normálistól eltérő szexualitásnak ugyanis igen erőteljes jegyei jelennek meg az írásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.