Valószínűsítették az eddigi vizsgálatok alapján, hogy nem típushiba okozta a 02-es számú magyar MiG–29-es balesetét, hiszen a korábban történt meghibásodások nem olyan jellegűek voltak, mint amilyen a Kecskemét mellett lezuhant gép hajtóművével történt – hangsúlyozta Bocskai István cikkünkre reagálva. A Honvédelmi Minisztérium szóvivője hozzátette: a kiképzőrepüléseket ezért engedélyezték, de amíg meg nem állapítják a hibát, tíz repült óránként át kell vizsgálni a vadászgépek hajtóműveit.
Mint megírtuk, repülőgép-ipari forrásaink szerint az Oroszországban nagyjavított huszonnégy darab RD–33-as típusú hajtómű közül nemcsak a balesetet szenvedettel fordult elő komoly meghibásodás, és a lezuhanás óta folytatott átvizsgálások során is elkülönítettek repülésre alkalmatlanokat. A sorozatos meghibásodások informátorunk szerint típushibára vezethetők vissza.
Bocskai erről úgy nyilatkozott: a repülésben mindig előfordulnak meghibásodások, típustól függetlenül.
Kővári László repülőgép-szakértőtől azonban megtudtuk: a MiG–29-esek hajtóműveire ez különösen igaz, hiszen ezekkel a világon mindenhol gondok voltak. Mint elmondta, már az első szállítmánnyal is adódtak súlyos problémák, amelyet India vásárolt meg 1987-ben. A hajtóművek háromnegyed részét a szerződésben vállalt üzemidőn belül vissza kellett küldeni a gyártónak nagyjavításra. A hibákat az is okozhatja, hogy eredetileg a MiG–29-esek hajtóműveit 350 üzemórára tervezték, de az oroszok kifejlesztettek egy programot, hogy megduplázzák ezt az üzemidőt. Ezt úgy kívánták elérni, hogy egy kapcsolót építettek be a hajtóművekbe, amellyel csökkentették a teljesítményt, de nem válhatott be az elképzelés.
A nemrég lezuhant magyar gép egyik hajtóműve 250 órát, a másik pedig 350 órát futott úgy, hogy frissen nagyjavították, vagyis jóval többet kellett volna bírnia – emlékeztetett a szakértő. Kővári elgondolkodtatónak nevezte, hogy több mint ötven hajtómű állt a légierő rendelkezésére, sokáig mégis alig volt működőképes gépe a hadseregnek. Amikor sűrűn megismétlődik ugyanaz a jelenség egy szérián belül, akkor feltételezhetően típushibáról van szó – jegyezte meg a szakértő.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal