Vadászrepülők potom áron

Szakértők szerint busás haszonra tehetnek szert azoknak a vadászgépeknek, szállítórepülőknek, helikoptereknek a vásárlói, amelyeket az ÁPV Rt. adott el darabonként pár millió forintért.

2005. 05. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszonhárom szovjet gyártású vadászgépet értékesítettek az elmúlt években a honvédség hadrendből kivont repülői közül az ÁPV Rt.-n keresztül magáncégeknek. Szakemberek úgy tartják, jelentős haszonra számíthatnak az eszközöket megvásárló cégek, hiszen az Egyesült Államokban számos magánvásárló érdeklődik a levitézlett vadászrepülők iránt.
Oravecz Pétertől, az ÁPV Rt. szóvivőjétől megtudtuk: a vagyonkezelő úgynevezett hozzárendelt vagyonában jelenleg már nincsenek sem helikopterek, sem repülőgépek. Az elmúlt években ugyanis eladtak hét darab Szuhoj–22-es vadászgépet magyar cégeknek 12 millió, 14 darab MiG–21-es vadászgépet szintén magyar társaságoknak alig több mint 10 millió, valamint két MiG–21-es gyakorlógépet 2,5 millió forintért. Megjegyezte: a repülőeszközöknek mindegyike repülésre használhatatlan, lejárt idejű, csak múzeumi célra, földi gyakorlásra, illetve alkatrész kinyerésére alkalmas állapotú volt.
Szakértők szerint jó üzletet köthetett az a vállalkozó is, aki az ÁPV Rt. közlése szerint 2003 és 2004 között megvett az állami vagyonkezelőtől négy darab AN–26-os szállító- repülőt, összesen 24 millió forintért. Ezeket a gépeket ugyanis egy ukrajnai felújítás után jelentős öszszegekért lehet továbbadni szállítmányozással foglalkozó vállalkozásoknak.
Mint ismeretes, egy felújított AN–26-os szállítógépért nemrég 600 millió forintot fizetett ki a Honvédelmi Minisztérium közbeszerzés nélkül. Az ÁPV Rt. a járművek vásárlóiról nem adhatott tájékoztatást a beleegyezésük nélkül, lapunk azonban kiderítette, hogy a vevők között volt az Arnitel Rt. és a Dunai Repülőgépgyár Rt. is.
Ferencz Alfréd, az Arnitel Rt. vezetője megkeresésünkre elmondta, hogy az általuk megvett öt vadászgépre már vannak érdeklődők az Egyesült Államokból, de az engedélyeket még meg kell szerezni a járművek exportjához. A gépeket jelenleg a honvédség inkurrencia-raktáraiban tárolják, és ha nem sikerül eladni a járműveket, az Arnitel Rt. bánatpénzt fizet az állami vagyonkezelőnek.
Kovács Géza Pétertől, a Dunai Repülőgépgyár Rt. vezérigazgatójától megtudtuk: az üzem két Szuhojt vásárolt, és ezeket szintén az Egyesült Államokba kívánja eladni. Állítása szerint a vadászgépek jelenlegi állapotukban olyan roncsok, amelyeket nem éri meg eladni fémkereskedőknek, hiszen a gyártásukhoz felhasznált anyagok többnyire olyan ötvözetek, amelyek csak alacsony áron értékesíthetők. Információink szerint az ÁPV Rt. alig több mint hatszázezer forintért eladott egy MI–2-es típusú helikoptert is, amelyet szintén egy hazai cég vásárolt meg, és a gépet földi kiképzésre használják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.