Befellegzett a hazai fegyvergyártásnak

Csődbe ment Magyarország évszázados hagyományokkal rendelkező fegyvergyára. Ezzel nemcsak 240 dolgozó munkaviszonya szűnt meg, hanem – 114 év után – feltehetőleg a hazai fegyvergyártás is. A Fégarmy utolsó megrendelése kétezerötszáz kézi lőfegyver volt, amelyért 170 millió forintot fizetett a Honvédelmi Minisztérium, de ez a bevétel még a felszámolás költségeire sem volt elég.

2005. 06. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétezerötszáz kézi lőfegyvert adott el a Magyar Honvédségnek a Fégarmy Kft. 170 millió forintért – tudta meg lapunk. A cégnek ez volt az utolsó szállítása, a május közepén készült záróteljesítés után a gyár 240 dolgozóját elküldték, a társaságot felszámolták.
A Honvédelmi Minisztériummal (HM) még a felszámolási eljárás megindítása előtt kötött szerződést a cég, 2004-ben, de a honvédségnek leszállított fegyverek eladásából származó bevételeket a dolgozók bérének, illetve végkielégítésének kifizetésére kellett költeni – állította Viszkok József, a társaság felszámolóbiztosa.
*
Viszkok József elmondta: a céget csak azért nem számolták fel eddig, mert a HM megrendelését teljesíteni kellett, a honvédségnek pedig többek között azért gyártottak fegyvereket, mert fel kívánták használni a meglévő anyagkészleteket.
A Fégarmynak egyébként már semmilyen vagyona sincs, a tartozások kifizetése fejében az eszközök az új tulajdonoshoz, a FÉG-Invest Kft.-hez kerültek. Mint arról korábban beszámoltunk, a FÉG cégcsoportban résztulajdonos az MSZP holdudvarához tartozó Szalai Péter vállalkozó is.
A privatizáció után alig két évvel csődbe jutott Fégarmy felszámolásával 114 év után megszűnik az ország utolsó jelentős fegyvergyára. A gondok a céggel még a rendszerváltozás után kezdődtek, amikor felszámolták a Fegyver- és Gázkészülékgyárat, de a Fégarmyban akkor még sikerült megmenteni a fegyvergyártást. Az üzem 1999-ig maradt állami tulajdonban, ezt követően azonban többször is megpróbálta eladni az ÁPV Rt., sikertelenül.
A társaságot az állami vagyonkezelő 80 millió forintos kölcsönével tartották életben, míg 2003-ban az üzem telephelyének szomszédjában tevékenykedő Fúzió-Pharma Rt. vette meg a kft.-t 230 millió forintért. A kegyelemdöfést az adta meg a cégnek, hogy 2004-ben számos korábbi exportpiacára megtiltották a fegyverszállítást. Azóta a Fégarmy ingatlanait kiszervezték az SLK–158 Kft.-be, de ez a társaság is a felszámolás sorsára jutott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.