Az Újdörögd melletti dombok közötti romváros tegnap egy órára úgymond Afganisztánná változott. A háborús szituációkhoz a Magyar Honvédség gyakorlóterének betonpanelekből és falazóblokkokból megépített álépületei adták a díszletet, a próba főszerepeit pedig a szolnoki Bercsényi László felderítő zászlóalj deszant- egységei alakították, a kabuli magyar misszió felkészítésének utolsó felvonásaként. A zárógyakorlaton egy olyan helyzetet modelleztek a katonák, amely Afganisztánban bármikor előfordulhat feladataik teljesítése közben. A romépületek között – amelyek például egy iskolát, bankot, illetve egy település középületeit jelképezték – a gyakorlat kezdetén járőregység jelent meg. A katonák a terepjárókból kiszállva igazoltatták a helyieket játszó társaikat, amikor hirtelen „elszabadult a pokol”. A szemközti házak tetejéről ellenséges erők nyitottak tüzet, előlük a házak és kerítések mögötti fedezékekbe húzódtak a járőrözők, hogy bevárják az erősítést. Eközben szinte folyamatosan ropogtak a vaktöltényekkel működő géppisztolyok. A háttérből rádión értesített BTR–80A típusú páncélos járművek érkeztek, hogy úgynevezett átkaroló mozgással, két oldalról lezárják a célterületet, vagyis azt az épületet, ahonnan az ellenállókat alakítók tüzeltek. Eközben két távolabbi ház között egy „sebesültet” látott el a deszantosok két katonája, akik azonnal hívtak egy Mi–17-es mentőhelikoptert. Megjelentek a hadsereg Mi–24-es harci forgószárnyasai is, hogy jelképesen tűz alá vegyék az ellenséges erők hadiszállását. Ezután a három helikopter tökéletes együttműködését figyelhették meg a bemutató meghívottjai. A sérültet úgy emelték ki a mentőhelikopterrel, hogy közben a levegőből folyamatosan biztosítottak a Mi–24-es harci járművek. A bemutatott gyakorlatnál persze az életben sokkal élesebbek ezek a szituációk, és a kabuli tapasztalatok egyre érettebbé teszik katonáinkat. Az afganisztáni misszió harmadik váltása indul el augusztusban Kabulba, a katonák a honvédelmi tárca állítása szerint már az elődeik jelentései alapján felkészültebben kelhetnek útra. Úgy tűnik, véget érni látszik a Farkas Roland százados panaszlevele óta tapasztalható „felszerelésfóbia” is.
Havril András vezérkari főnök legalábbis a gyakorlat után rövid „tárlatvezetést tartott, hogy bemutassa a misszió felszerelésének egy részét. Az eszközöket bemutató katonáktól megtudtuk, hogy az első kabuli külszolgálat óta például kalasnyikovok mellett magyar gyártmányú KGP–9-es kisgéppisztolyokat is visznek magukkal a misszió tagjai, amelyekkel a nagyobb városi tömegben járőrözve is megakadályozhatnak közeli ellenakciókat. A fegyver 280 lövésre képes percenként, vagyis hatékonyabban használható, mint egy szovjet gépkarabély, amely legfeljebb százra képes egy perc alatt. A katonák fejét veszélyeztető, utak mentén kifeszített drótok elleni drótvágókból viszont még mindig azt a kilenc darabot használják Afganisztánban, amelyeket a helyszínen gyártottak le a katonák. Rendelkeznek azonban olyan, szintén magyar gyártású Gepárd típusú mesterlövészpuskával, amellyel egyszerre több falon is átlőhetnek nagy távolságokról, bár ezeket nem nagyon használják Kabulban.
Vegyi fegyverek elleni készülékeket is alkalmaznak, amelyekkel egyszerre 50-60 négyzetméternyi területet lehet mentesíteni. A korszerűbbnek tekintett Kevlár sisakokat a katonai vezetők szerint már rendszeresítették a missziónál, de használnak acélsisakot is. Az acélsisak állítólag jobban véd a repeszektől, de nem csatlakoztatható hozzá tökéletesen a honvédségnek vásárolt éjjellátó-készülék, és a katonák szerint kevésbé viselhető. A felszerelések beszerzését egyébként a jogszabályok módosításával felgyorsították a missziók számára, így a szükséges eszközök akár két hét alatt is kijuthatnak katonáinkhoz. Képeztek ugyanakkor egy tartalék készletet, hogy ne legyenek ellátási gondjaik a külszolgálatot teljesítőknek. A gyakorlati felkészülés után a kabuli váltás június 13-tól egyhetes pszichológiai tréningen vesz részt Szolnokon, és ugyanebben az időben elvégzik az egészségügyi felkészítésüket is. Az állomány az eddigi tervek szerint már augusztus végén elindulhat szállítórepülővel a műveleti terület felé.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében