Magyarországon feltétlenül szükséges az adórendszer további egyszerűsítése, hiszen a jelenlegi kevésbé igazságos, ugyanakkor átláthatatlan – érvelnek szakértők, akik szerint kevesebb adócsalást, ezen keresztül pedig élénkebb gazdaságot, a munkanélküliség csökkenését és a bürokrácia látványos egyszerűsödését várja a kelet-európai országok többsége a bevezetett egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszertől.
Mint ismeretes, tavaly óta Szlovákiában az egyetlen szja- és áfakulcs, valamint a társasági nyereségadó is 19 százalékos. Romániában pedig az év elején az új kormány – első jelentős gazdaságpolitikai lépéseként – 16 százalékos jövedelemadót és 16 százalékos társasági nyereségadót „honosított” meg. A statisztikák alapján mindkét ország jól járt: a működőtőke-beáramlás éllovasai közé tartozik immár Szlovákia, de már keleti szomszédunk sem panaszkodhat, hiszen a nyugati vállalati források egyik felkapott célpontja lett.
Ugyanakkor nem szomszédaink voltak az úttörők: az egykori béketábor országai közül elsőként – 1994-ben – Észtország vezetett be egykulcsos szja-rendszert, majd Lettország, Litvánia, Oroszország, Szerbia, Ukrajna és Grúzia folytatta az adóegyszerűsítést. Úgy tűnik, a folyamat nem ért véget: a lengyel és cseh ellenzéki pártok is ezt a konstrukciót javasolják kormányuknak. Bár Nyugat-Európában az egykulcsos adó „nem létezik”, Hollandia formabontó lehet. Tudniillik 25 százalékos jövedelmi adókulcs bevezetését javasolja a második legnagyobb holland kormánypárt, a polgári liberális Szabadság és Demokrácia Pártja a törvényhozásnak. S idetartozik, hogy Németország is enyhített az adózási feltételeken. Az elmúlt évek gyakorlata egyébként azt erősíti, hogy az a gazdaság fejlődik stabilan és dinamikusan, valamint azoknak az országoknak javul a versenyképessége, ahol mérséklődnek az adóterhek.
Elméletileg hazánkban sem hiányzik a politikai akarat az adószabályok „minimalizálására”, hiszen mind az ellenzék, mind pedig a kormánypártok is szorgalmazzák a folyamat megindítását. Veres János pénzügyminiszter többször is úgy nyilatkozott: elképzelhető, hogy a személyi jövedelemadó-rendszer egykulcsos lesz, továbbá a helyi iparűzési adó átalakítása mindenképpen megtörténik, vélhető, hogy az adóreform-bizottság javaslatának megfelelően az adó alapját a nyereség jelenti majd, és nem a forgalom. A gondot az jelenti: nem tudni, hogy a kormány miként akarja kompenzálni az önkormányzatokat a kieső bevételekért. Hogy lesz-e végül egykulcsos rendszer, azt Veres egyértelműen még nem mondta ki, viszont elismerte: ha lesz, akkor sem terveznek érdemi változást a társaságiadó-rendszerben, illetve a jövedéki adónál sem.
Magyarországnak vissza kell nyernie az elmúlt időszakban elveszített versenyképességét, s ehhez elengedhetetlenül szükséges egy radikális adóreform – érvelt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) legutóbbi üzleti fórumán. Nemcsak csökkenteni kell az adókat, hanem az egész adórendszert kell egyszerűsíteni és meg kell reformálni a helyi adók rendszerét is – mondta a Fidesz elnöke. Az egységes adókulcsról Orbán Viktor úgy fogalmazott: figyelembe véve néhány környező ország – a fentebb már említett Románia és Szlovákia – gyakorlatát, nehéz lenne azt nem bevezetni. Egyébként a Fidesz tavasszal beharangozott munkabarát adócsomagjának elképzeléseivel többségében egyetértettek azok a munkaadói és kamarai képviselők is, akikkel tárgyalásokat folytatott a témában a frakció gazdasági kabinetje. Varga Mihály, a kabinet vezetője nem rejtette véka alá: a társasági adó vagy az iparűzési adó kérdésében a munkaadók képviselői árnyaltabban látják a helyzetet, de alapvetően támogatják a legnagyobb ellenzéki párt versenyképességet szolgáló elgondolásait.
Holnap jön az igazi tél!