A lapunk birtokába került előterjesztés szerint a kollégiumi férőhelyeket négy árkategóriába osztanák. A három- vagy annál több fős, korszerűsítetlen szobákban 6–9000 forintot, ugyanebben az épületben pedig egy fürdőszobás, 1-2 fős háló esetében maximum 12 ezer forintot kérhetnek havonta egy ágyért a diákoktól. A felújított szobákban legfeljebb 15 ezer forintba, míg az új építésű, fürdőszobás diákhotelekben 28 ezer forintba kerülhet egy ágy.
A kollégiumok szeptember 1-jétől nyolcezer forintos normatív támogatást kapnak egy férőhelyért, amelyet a tervezet szerint az intézmények differenciáltan is eloszthatnak, azaz az egyik hallgatónak akár többet, míg a másiknak kevesebbet is adhatnak. Vélhetőleg ezzel a szabállyal sem a rászorulók járnak jól, hiszen a PPP elnevezésű felsőoktatási infrastruktúra-fejlesztési program keretében magántőkéből felépített egyszemélyes luxusszobákért a vállalkozók akár jóval több pénzt is kérhetnek, mint amennyit az iskola szedhet a diáktól.
Ezt támasztja alá az is, hogy a Közbeszerzési Értesítő adata szerint a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola számára épülő kollégiumban 45 346 forintot kell fizetni a férőhelyekért, ám a diákoktól maximum 28 ezer forintot kérhetnek a luxusszobákért. A különbözetet tehát a több tanuló után járó lakhatási támogatásból fedezik, így nyilvánvalóan lesznek olyanok – vélhetőleg az olcsóbb, korszerűtlen többszemélyes szobákban lakók közül –, akik egyáltalán nem kapnak támogatást.
A kollégiumi díjakat firtatva Pósán László fideszes képviselő is interpellálta hétfőn a parlamentben az oktatási minisztert. Magyar Bálint válaszában azt mondta, hogy csak az egyágyas, fürdőszobás, teakonyhás, internetkapcsolattal ellátott apartmanok kerülnek majd 28 ezer forintba, a többi, PPP-konstrukcióban épült kétágyas szobákért csupán 9–14 ezer forintot kell a hallgatóknak fizetni.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó