Vannak olyan helyzetek, amikor a gumibotnál hatásosabb lenne a sokkoló használata, ráadásul más, törvényes erőszak alkalmazásakor is fennáll a sérülés veszélye – válaszolta Hatala József, az ORFK közbiztonsági igazgatója arra a kérdésünkre, hogy mi indokolja a veszélyes eszköz vásárlását, s nem félnek-e az esetleg káros élettani következményektől. A Magyar Hírlap tegnap számolt be arról, hogy hamarosan 18 millió forint értékben száz sokkolót szerez be az ORFK. A készülék végén több ezer voltos a feszültség, amely másodpercekig tartó bénultságot okoz. A közbiztonsági igazgató elmondta, hogy egyelőre a speciális feladatokat ellátók kapnának ilyen eszközt, de ha beválik, akkor szeretnék, ha a járőrök alapfelszerelése lenne a sokkoló.
Az ismert szívsebész, Papp Lajos professzor szerint az egészséges embernek életkortól függetlenül is maradandó károsodást, de akár halált is okozhat a sokkoló. Ez fokozottabban érvényes a szívritmuszavarral, illetve a szívingerlő készülékkel (pacemaker) élőkre, amelyet fiatalok is hordanak – hívta fel a figyelmet a professzor. A központi idegrendszerre gyakorolt hatása beláthatatlan, ugyanis mindenféle elektrosokktól idegsejtek halnak el.
Az Egyesült Államokban évek óta alkalmaznak sokkolót a rendőrök. Egy internetes portál statisztikáját idézve a Magyar Hírlap azt írta: 30 ezer sokkolásból 40 halállal végződött.
Egy szülő buktatta le az internetes játékban visszaélő felnőttet