Szőlőhegyek fényképésze

K ö n y v e s h á z

Prágai Tamás
2005. 06. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abban a szép univerzumban, amelyet el-elmerengő nosztalgiával „klasszikus kornak”, netán „aranykornak” nevezünk – zavarba jönnénk, ha egynémely izgága filozopter nekünk szegezné a kérdést: mikor is volt az? –, e feltételezett és óhajtott korban mintha szorosan egymásba kapcsolódna kultúra és írás. Szőrszálhasogatásnak tetszene, ha a két fogalom viszonyának történetét firtatnánk: mégsem csupán – véljük – a szóhagyomány maga kapcsolja össze fogalmainkat: a kertet, a szőlőt csakúgy műveljük (e fogalmat rejti a „kultúra” szó latin töve), mint a nyelvet, az irodalmat, de a hadtudományt is. Talán ez a tökszár-, ez esetben még inkább szőlőformán sokfelé indázó műveltség fonja keresztül Ambrus Lajos új, könyvheti könyvének témáit.
A kötet nagy „találmánya” a névrokon fényképész Ambrus Lajos, aki a mezőgazdász Kaán Károly instrukciói szerint fényképezi Badacsony hegyét 1931-ben; neve így összefonódik egy sikeres környezetvédelmi mozgalommal, amely nemes szőlőhegyünk kockakővé és vasúti kőzúzalékká való elaprítását akadályozta meg. (Akkoriban is nagy szükség volt a környezetvédelemre.) A badacsonyi hegy 1931-es fényképe kedvünkre való talált tárgy, egyben egy egész köteten átívelő lelemény apropója: témáit a fényképész szemével, aprólékos részletességgel látja és láttatja az esszéíró Ambrus is, és irályán túl lenyűgöző munkájának adalékgazdagsága.
Ha Badacsony, akkor persze ott a szőlő és a bor, ezek természetén keresztül a szerző a ma annyira hiányolt elmélyült életen gondolkodik (Semmilyen). Ott van továbbá a somlai bor, e nemes „kevert bor” összetételének rejtélye és titka, amelyet Ambrus szakíróként tekint át (A somlairul); valamint a Küküllő menti leányka, amelynek jelentőségére a fenségesen zord vidéken megtelepedett régi angol úriember, John Paget (még inkább: Paget János) élettörténete kapcsán derül fény (Én voltam az). Erdély híres borai közül említsünk meg még egyet, hogy Ambrus Lajos esszéinek stílusát is megízlelgethessük: „A Rózsamáli bor különben citromsavanykás, fanyar és testes még ma is, és persze hogy az »érett férfiak« bora – gyönyörű szép bor, egyes bírálói szerint Erdély legszebb, legtöbbet tudó bora ma is, amelynek alapfajtái a Kövérszőlő és a Járdovány, de hozzáteszik Erdély ősi gyümölcsét, a Királyszőlőt is, amely a bor íztérképén végez csodás pontosításokat.” A legfontosabbon, a boron túl két magyar almafajtáról (Pónyik és batul) s egy, a győri, kudarcos ütközetet megelőző karakói hadi dicsőségről esik szó (A karakói csata) még Az én szőlőhegyem öt testes esszéjében.
Mi kapcsolja egybe e különböző tematikájú válogatást? Ambrus írásait a legtágabban felfogott kultúrtörténetnek kell tartanunk. Meghatározó vonala az életvitel, a gazdálkodás és gondolat ökonómiájának egysége és fenntarthatósága. Ezt az egységet nevezhetjük kedélynek.
(Ambrus Lajos: Az én szőlőhegyem. B. K. L. Kiadó, Szombathely, 2005. Ára: 2200 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.