Az érdekvédő szervezetek a kormány által kidolgozott törvénymódosító javaslat ellen emelték fel a szavukat, amely a patikáknak és a gyógyszer-nagykereskedőknek is kötelezővé tenné, hogy árkedvezményt adjanak, ha maguk olcsóbban szerzik be a társadalombiztosító által nem támogatott gyógyszereket. Ezáltal ugyanazokat a medicinákat eltérő áron adhatnák az egyes gyógyszertárakban. Ismeretes: a patikákban ezen a héten aláírásokat gyűjtöttek a törvénymódosítás ellen. Hávelné Szatmári Katalin, a gyógyszerészkamara elnöke szerint a javaslattal a nagy forgalmú, láncban működő, zömmel városi patikák járnak jól, míg a kisebb települések gyógyszertárai, amelyek nem tudnak annyit engedni az áraikból, tönkremehetnek.
*
Cser Ágnes, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke arra kérte Rácz Jenőt, hogy állítsák helyre a gyógyszerészi hivatás rangját. Ugyanakkor kiemelte, hogy ha a kormányzat ezt a szabad versenyes elképzelését keresztülviszi, akkor „fegyverbe hívja” a patikusokat.
Mikola István, a Fidesz egészségügyi szakpolitikusa azt javasolta a kormánynak, hogy vonják vissza a szakmával nem egyeztetett törvénytervezetet, amely főleg a nyugdíjasok és a nagycsaládosok gyógyszerhez jutását veszélyeztetheti. Mikola szerint anarchia és bizalmatlan légkör alakult ki a gyógyszerpiacon, amelyet csak úgy lehetne feloldani, ha a kabinet középtávú megállapodást kötne a gyógyszerpiac szereplőivel. – Nemzeti és szakmai kézben kell tartani a kis és a közepes patikákat – zárta beszédét a Fidesz szakpolitikusa.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke szerint tudomásul kell vennünk, ha tiszta viszonyok vannak a versenyben, az jó a szolgáltatást igénybe vevőknek, ugyanakkor erre a versenyre csak szigorúan szabályozott feltételek között kerülhet sor.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter előadását azzal kezdte, hogy a béke olcsóbb a háborúnál, és hogy az egészségünk szentebb dolog, mint hogy bárki feláldozza azt a politika oltárán. Leszögezte: patikaliberalizáció nem szerepel a kormányzat elképzelései között, az erre vonatkozó törvénymódosító javaslatot visszavonták. Úgy vélte, a jelenlegi egészségügyi ellátórendszer kiskapukkal teli, és nem biztonságos. A patikusok hangulatára jellemző, hogy a tiltakozó nagygyűlésen levetített – a parlamenti vitanapon felvett – videobejátszások alatt hangos füttyszóval fogadták a kormánypárti képviselők hozzászólását, az ellenzéki reagálásokat viszont rendre tapssal.
SZDSZ-es ötletek. Az SZDSZ 15 módosító javaslatot nyújtott be a gyógyszerpiacot szabályozó törvényhez – közölte Kuncze Gábor elnök és Mézes Éva országgyűlési képviselő tegnap. Az egyik javaslat szerint létesítési engedély nélkül is lehetne gyógyszertárat alapítani olyan egészségügyi intézményben, ahol sürgősségi vagy ügyeleti ellátás van, ha a patika nyitvatartási rendjét ehhez igazítja, vállalva a folyamatos készenléti szolgálatot vagy a heti legalább 70 órás nyitva tartást. A betegek jobb kiszolgálására javasolják azt is: ha egy intézmény felajánlja, hogy begyűjti a recepteket, és utána futárszolgálattal kiküldi, előnyben részesülhessen, és létesíthessen patikát.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának