Tizennégymilliós diploma

Mindenkinek joga van a tanuláshoz, ám a feltételek nem mindenki számára egyenlőek. A kitűnő tanuló is könnyen lecsúszhat az egyetemről, ha egy kis hibát követ el a felvételi vizsgán, nála jóval felkészületlenebb társa azonban könynyen bekerülhet, ha ki tudja fizetni a tandíjat. Összeállításunkból kiderül, hogy az idén mely szakokon kell a legmagasabb tandíjat fizetni, és hol mennyibe kerül például egy diploma.

2005. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legköltségesebb az orvosképzés. Ám még a jómódúaknak sem mindegy, hogy melyik egyetemen próbálkoznak meg a költségtérítéses szakkal, hiszen félévente több százezer forintot spórolhatnak meg, ha a fővárosi egyetem helyett valamelyik vidéki intézményt választják. Az adatok szerint az idén a budapesti Semmelweis Egyetem általános orvosi karán a legdrágább a képzés. Egy ide felvételt nyert diák 1,225 millió forintot fizet ki félévente, vagyis a 12 szemeszteres kurzus elvégzése több mint 14,5 millió forintba kerül. Ugyanezért a képzésért Pécsett „csupán” 898 ezer, Debrecenben 850 ezer forintot kell fizetni szemeszterenként.
Míg Budapesten inkább külföldiek, vidéken zömmel magyar diákok veszik igénybe a költségtérítéses képzést. A Pécsi Tudományegyetem tanulmányi osztálya szerint általában nem tudják feltölteni a létszámot, évente átlagosan négy-öt tandíjas tanuló kezdi meg tanulmányait a karon. A tavalyi ponthatárokat vizsgálva egyértelműen kiderül, hogy a költségtérítéses kurzusra jóval gyengébb teljesítmény is elegendő a bekerüléshez: Budapesten 10, Pécsett 20, Debrecenben pedig 30 ponttal rosszabb eredménnyel is be lehetett kerülni a tandíjas orvosképzésre, mint az államilag finanszírozott tagozatra. A fogorvosi és az állatorvosi oklevélnek is hasonló az ára, mint az általános orvosié.
A gyógyszerészdiploma megszerzése ugyancsak horribilis öszszegbe kerül, ám itt még nagyobbak az eltérések a fővárosi és a vidéki tandíjak között. Míg a Semmelweis Egyetemen 1,206 millió forintot, addig Pécsen 500 ezer, Debrecenben pedig 480 ezer forintot kell fizetni szemeszterenként. A fővárosban tavaly 24 ponttal, Debrecenben 42 ponttal rosszabb teljesítmény is elegendő volt a bekerüléshez, mint az államilag finanszírozott tagozaton. Az orvosi szakokon kívül a Budapesti Corvinus Egyetem – a régi Közgáz – került fel két szakkal a listára, valamint egyetlen nem állami főiskolaként a Nemzetközi Üzleti Főiskola. A 12. helyen áll a Magyar Képzőművészeti Egyetem, ahol az összes szakon – festő, szobrász stb. – 550 ezer forintot kérnek a diáktól szemeszterenként.
A jómódúak tehát jó pénzért tanulhatnak, ám az már vitatható, hogy elégtelen teljesítmény estén a súlyos anyagi gondokkal küszködő egyetem ugyanúgy megválik-e egy tandíjas diáktól, mint egy ingyenes képzésben részt vevő hallgatótól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.