ÁSZ: Kovács, csak óvatosan!

A Fidesz szerint az Állami Számvevőszéknek (ÁSZ) az informatikai minisztérium gazdálkodásáról nyilvánosságra hozott jelentése is azt támasztja alá, hogy a kakaóbiztos számítógépek beszerzése körüli botrány csupán a jéghegy csúcsa. Ezzel szemben a tárca úgy látja, gazdálkodása törvényes.

2005. 07. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ÁSZ napokban nyilvánosságra hozott jelentése számos kifogásolnivalót talált az SZDSZ-es Kovács Kálmán vezette Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) gazdálkodásában és működésében. A legnagyobb botrányt a kakaóbiztos számítógépek beszerzése kavarta, amelyet a számvevőszék is több ponton kifogásolt. Például nem volt teljes körű és egyértelmű az ajánlati felhívás műszaki leírása, a tárca nem ellenőrizte, hogy a győztes ár megalapozott-e, az ajánlott eszköz nem mindenben felelt meg a kiírásnak, ráadásul a tervezett 500 helyett csak 269 gépet sikerült beszerezni.
Emlékezetes, a számítógépekhez darabonként 1,077 millió forintért jutott hozzá a minisztérium, pedig körülbelül 400 ezer forintért ugyanilyen képességű masinákat vásárolhatott volna. Kiderült, a gyártó – rendszerint jótékonysági program részeként – ingyen terjeszti ezeket a gépeket.
Az ÁSZ-jelentés önmérsékletre szólította Kovács Kálmán informatikai minisztert, aki a pályázati rendszeren kívüli egyedi döntéseivel összesen 3,2 milliárd forintnyi támogatás sorsáról döntött, amelynek több mint a felét négy cég kapta meg. Az erre vonatkozó adatokról a minisztérium nem vezet elkülönített nyilvántartást, pedig ez „elvárható lenne”. Az ÁSZ leszögezte, nem működik megfelelően a nyertes pályázatokhoz kapcsolódó ellenőrzési rendszer sem, és a revízió során arra is fény derült, hogy 16 ellenőrzött pályázatnál a támogatási összeg felét rendellenesen használták föl. A számvevőszék indítványozta, hogy Kovács Kálmán vizsgálja felül a tulajdonosi körébe tartozó társaságok vezetőinek indokolatlanul széles döntési hatáskörét. Kiemelték, emiatt jöhetett létre 2004-ben kettős ügyvezetés a Millenáris Kht.-nál, és ez megnövekedett személyi juttatásokat eredményezett.
Ennek ellenére az IHM közleménye szerint az ÁSZ jelentése összességében azt mutatja, hogy a tárca „működése és gazdálkodása a hatályos jogszabályok szerint és szabályosan történik”. Hozzátették, tudomásul veszik a számvevőszék javaslatait, amelyek alapján intézkedési tervet készítenek.
A Fidesz informatikai kabinetje viszont leszögezte, a jelentés „bebizonyította, hogy a kakaóbiztos számítógépek korrupciógyanús ügye csupán a jéghegy csúcsa”. Kiemelték, augusztus 9-re rendkívüli bizottsági ülést hívnak össze, ahol magyarázatot várnak a szabálytalanul előkészített szociális programokra, a többmilliárdos önkényes támogatásokra és a Millenáris indokolatlanul megnövekedett személyi juttatásaira is.



Botránysorozat. Pályáztatás nélkül nettó 9,6 millió forintot kap az informatikai tárcától a XXI. Századi Technológiák Bt., amelyet Forrai Tamás bicskei SZDSZ-es képviselő jegyez – adtuk hírül korábban. Forrai feladata a Millenáris Kht. bevonásával megvalósuló programokban részt vevő szervezetek közötti koordináció 2005 és 2006 márciusa között. Megelőzően Dornbach Alajos volt SZDSZ-es képviselő ügyvédi irodája kapott sokmilliós megbízást az IHM-től. (P. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.