Éjjel meghúzták a ponthatárokat

Lapzárta után hozták nyilvánosságra az idei felsőoktatási felvételi ponthatárokat az Országos Felvételi Iroda (www.felvi.hu) honlapján. Információink szerint a jogi karok és az orvosi egyetemek 130 pont környékén húznák meg a limitet, de olyan szak is van, ahol az összes elérhető többletpontra szükség lenne a bekerüléshez.

2005. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

ANemzetközi Üzleti Főiskola épületében ültek össze az egyetemek és a főiskolák, valamint az oktatási tárca képviselői, hogy megállapítsák a végleges ponthatárokat. Eredmény csak késő este várható – mondta lapunknak tegnap délután Klinghammer István. A Magyar Rektori Konferencia elnöke szerint nagyon magasak a pontszámok. Információink szerint a debreceni, a szegedi és a győri jogi kar nem írta alá a tárca által javasolt ponthatár véglegesítését, mert az jelentős keretszámcsökkenéssel járna, ami veszélyeztetné a működésüket.
A középszintű matúrát a diák középiskolájában bírálták el, és a különböző gimnáziumokban nem egyforma a mérce.
*
Klinghammer István elmondta: az Oktatási Minisztérium a slágerszakokon nem járult hozzá a keretszámbővítéshez. Ez azért lett volna fontos, mert így az első szemeszterben az egyetemek a tényleges tudásszint alapján szelektálhattak volna a diákok között. Így azonban az is előfordulhat, hogy egyes szakokon be sem töltik a meghirdetett keretszámot. Hiába vehetnek fel ugyanis nyolcvan fiatalt egy szakra, ha csak hetvenen érnek el egy bizonyos pontszámot.
Klinghammer – aki az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora is – úgy tudja: az általa vezetett intézmény csupán egy szakán emelhetik meg a meghirdetett létszámot. Az európai tanulmányok című kurzuson több diák érte el a többletpontokkal megszerezhető maximális 144 pontot, mint ahány hely van, így őket mindenképpen fel kell venni.
Információink szerint tegnap késő este tették fel a végleges ponthatárokat a www.felvi.hu című honlapra. A 150 ezer jelentkező közül 130 ezret – előzetes kérésükre – sms-ben is értesítenek az eredményről. A döntés csak akkor válik hivatalossá, amikor levélben is megérkezik a pontszám. A felvételizőket oda veszik fel, ahová a megjelölt helyek sorrendjében elsőként elég a teljesítményük. A jogszabályok szerint csak az nyerhet felvételt, akinek az egyetemeken és a főiskolákon többletpontok nélkül legalább 72, felsőfokú szakképzésben 60 pontja van.
A jelentkezők a felvételt elutasító döntés ellen 15 napon belül felülbírálati kérelmet nyújthatnak be. Erre akkor van lehetőség, ha a felvételiző szerint az intézmény jogszabályt vagy saját szabályzatát sértette meg. Előfordulhat, hogy a felsőoktatási intézmények a kevés jelentkező miatt mégsem indítják el a meghirdetett szakot. Jelenleg nincs olyan jogszabály, amely kötelezné az intézményeket a meghirdetett szak elindítására. A pótfelvételi lehetőségeket ma reggel hozzák nyilvánosságra. Ezekre a szakokra azok jelentkezhetnek, akiket idén nem vettek fel vagy nem felvételiztek sehova. A legtöbben idén az egyetemi szintű közgazdászképzésre jelentkeztek. A népszerűségi lista második helyén a jogi karok állnak, a harmadikon pedig az idegenforgalmi és szálloda szak. Úgy tudjuk: a slágerszakokon körülbelül 130 pont kell a bekerüléshez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.