Hamarosan benyújtják a számlát

2005. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan összesítik, hogy az uniós csatlakozás óta menynyivel kaptak kevesebb pénzt az orvosok és az egészségügyi szakdolgozók az ügyeleti munkájukért ahhoz képest, amennyit az EU-irányelvek szerint kellett volna kapniuk. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) kérdőívet küldött a doktoroknak, s a válaszok alapján összegzik majd a teljes „tartozást”, amelyet járulékok és kamatok nélkül összesen 25-30 milliárd forintra becsülnek – mondta Nagy Ferenc, a MOK alelnöke.
Az elmaradt pénz abból adódik, hogy Magyarországon az ügyeletben töltött időnek csak egy részét ismerik el munkaidőként. A többit készenlétnek tekintik, mondván: ha épp nincs beteg, akkor az orvos a szobájában alszik, tévézik vagy éppen internetezik, tehát nem dolgozik. Jelenleg csak az elismert munkaidő után kapják meg az érintettek a jogszabályban meghatározott túlmunkadíjat, ami 16 órás ügyeletnél általában 4–8 óra. Több európai bírósági döntés is kimondja azonban, hogy az egészségügyi intézményekben a fizikai jelenléten alapuló ügyelet idejét teljes egészében munkaidőnek és adott esetben túlmunkának kell tekinteni, és e szerint kell érte fizetni.
Ha a MOK elkészül a számolással, továbbítja az eredményeket a kormánynak. Szeretnék elérni, hogy a kormány felismerje: könynyebbséget jelentene, ha egy-két jogerős ítélet után elismernék a követeléseket és kiegyenlítenék a számlát – tette hozzá Nagy Ferenc. (Az ügyeleti díjak miatt már többen is bírósághoz fordultak. Két esetben – igaz, nem jogerősen – a bíróság az orvosnak adott igazat.) Ha hajlandó lenne a kormány fizetni, akkor az orvosok is engednének, például a kamatokból. Eddig azonban nem mutatta jelét a kabinet annak, hogy szándékában állna rendezni az ügyet.




Újabb kritika a magánorvosok korlátozása miatt. A Magyar Orvosi Kamara is arra kéri Rácz Jenő egészségügyi minisztert, hogy vizsgálja felül azt a rendeletmódosítást, amely szerint a magánorvosok nem írhatnak fel gyógyszereket kiemelt, azaz 100, illetve bizonyos esetekben 90 százalékos társadalombiztosítási támogatással – hangsúlyozta Nagy Ferenc alelnök. Mint mondta: a tb-támogatás a betegnek jár, így teljesen mindegy, hogy magán-, vagy az egészségbiztosítóval szerződésben álló orvos írja fel a gyógyszert. Ismert: az SZDSZ is a rendelet visszavonására kérte az egészségügyi minisztert, ellenkező esetben kész az Alkotmánybíróság elé vinni az ügyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.