„Jé, ezek még élnek?”

„Egy háborúban nincsenek győztesek, csak vesztesek.” (Neville Chamberlain brit miniszterelnök) Hatvan éve ért véget a II. világháború, amelynek áldozatai ma is közöttünk élnek: hadirokkantak, -özvegyek és -árvák. Róluk ritkán esik szó mindennapi életünkben. Pedig nem akármilyen sors az övék. Javarészt megaláztatás és „bűneik” hangoztatása jutott nekik. De a rendszerváltozást is meg kellett szenvedniük. Életük szakadatlan harc volt a túlélésért, a megmaradásért.

Kő András
2005. 07. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valamirevaló ország ápolja a hősök emlékét, akik a hazáért áldozták életüket, megbecsüli a sebesülteket, az elhunytak hozzátartozóit. Tudjuk, hogy a hadigondozottak osztályrészét a kuruc szabadságharc elbukása után mi illette, és ismerjük az 1848–49 dicső hónapjait követő állapotokat, sorsokat. Sok benne a felemelő. De az első világégést kísérő nehéz gazdasági helyzetben is törvény rendelkezett az áldozatokról, illetve hozzátartozóikról. Igaz, csak 1933-tól kezdődően. (Korábban, a törvény meghozatala előtt különböző kormányrendeletek voltak érvényben a Népjóléti Minisztérium fennhatósága alatt.) A hadigondozottak ügye nemzeti ügy lett, amit „megkövetelt a haza”.
A második világháborút követő kommunista térhódítás nem ígért sok jót az áldozatok számára. Pedig a fronton meghalt körülbelül 400 ezer magyar katona. A különböző harci cselekményekkel, valamint a hitleri koncentrációs táborokban és a szovjet hadifogolytábo-rokban elhunytakkal kiegészítve számuk megközelíti az egymilliót. A hadirokkantak, -özvegyek és -árvák száma pedig 800 ezer körül volt.
A Gömbös Gyula hadügyminiszter által aláírt, 1933-ban kelt 7-es hadigondozási törvény, amely mindhárom kategóriára vonatkozott, 1945 után is érvényben volt, de évről évre fokozatosan szűkítették a hatályát. Pedig az 1933-as törvény havonta járadékot állapított meg, és különböző kedvezményeket biztosított a trafik- engedélytől az utazási könnyítésekig. Minden vállalatnál megfelelő arányban hadirokkantakat kellett alkalmazni olyan munkakörökben (például portások, telefonkezelők stb.), amelyeket az érintettek el tudtak látni.
A diktatúra bosszúja
Bármilyen meglepő, a szóban forgó törvény 1994. augusztus 31-ig volt érvényben, csak nem alkalmazták a benne foglaltakat. 1949-ben ugyanis életbe lépett a teljes jogfosztottság. Minden hősi halottat és katonát, aki a frontról hadirokkantként jött haza, bűnösnek nyilvánítottak, mert részt vett a Szovjetunió elleni háborúban. És az özvegyek is vétkesek voltak, mert úgymond „nem akadályozták meg, hogy férjeik kimenjenek a frontra” Senkinek nem volt bátorsága ahhoz, hogy felemelje szavát a jogfosztottság ellen. A „bűnösök” a járulék elmaradása dacára – lapultak. Olyannyira rettegtek a diktatúra bosszújától, hogy amikor 1990 márciusában újrakezdték szervezni a szövetséget, sokan megkérdezték: „Nem lesz ebből baj?” Még a társulás eredeti nevét sem merték kezdetben felvállalni. A Hadirokkantak, Hadiözvegyek, Hadiárvák Országos Nemzeti Szövetsége helyett Magyar Hadigondozottak Szövetsége lett a tömörülés neve.
Az első figyelemfelkeltő lépés egy hetvenöt százalékos hadirokkant, Vajay István nevéhez fűződik. 1990 februárjában újsághirdetést tett közzé, amelyben az érdekeltek jelentkezésére szólított fel. Ennek előtte a szövetség jelenlegi elnöke, Padányi Máriusz már levélben fordult Csehák Judit akkori egészségügyi miniszterhez és Németh Miklós kormányfőhöz, hogy támogassanak egy ilyen törekvést. A válasz azonban elutasító volt.
Megsemmisített iratok
Az első összejövetelre 1990 márciusában a Kaffka Margit Gimnázium egyik osztálytermében került sor. Amikor a 35 év körüli gazdasági vezető értesült a hadirokkantak szándékáról, így kiáltott fel: „Jé, ezek még élnek?” A cél az volt, hogy a jogállamiságnak és az európai normáknak megfelelően Magyarországon is rendeződjék a hadigondozottak helyzete. Ennek érdekében fel kellett venni a kapcsolatot a kormányzati szervekkel, továbbá egy országos hálózatot kellett kiépíteni. Nem volt könnyű feladat egyik sem, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a nulláról indultak. A Népjóléti Minisztérium teljes iratanyagát tudniillik az ötvenes évek legelején az akkori miniszter megsemmisítette, a kétemeletes Horánszky utcai (belső-józsefvárosi) székházat pedig még 1948-ban államosították. Magát a szövetséget egy évvel korábban oszlatták fel.
Padányi Máriusz óriási szervezőmunkába kezdett, és végigjárta az egész országot Záhonytól Hegyeshalomig, Kaposvártól Hódmezővásárhelyig. Kezdetben a saját pénzén, később már a különböző pályázatokból befolyt összegekből, és az ország valamennyi megyéjében, 132 településén alapította meg a helyi szervezetet.
De akkor még hiányzott a mindent befolyásoló törvény. 1991. február 5-én a kisgazdapárti Borz Miklós, egykori ludovikás tiszt vetette fel először a parlamentben a hadigondozottak rendezetlen helyzetét, és világított rá az állam felelősségére. Ugyanakkor a Népjóléti Minisztériumban teljes értetlenség és olykor ellenérzés fogadta a téma felvetését. Időközben a Honvédelmi Minisztérium (HM) jogi és igazgatási főosztályával is megkezdődtek a tárgyalások, s ennek eredményeként 1992 januárjában megjelent egy kormányrendelet, amely a legsúlyosabb, tehát a 65 százalék fölötti hadirokkantaknak, továbbá a hadiözvegyeknek bizonyos összegű járulékot állapított meg. A következő évben a korábbi kormányrendeletet kiterjesztették az ötvenszázalékos hadirokkantakra is.
Megérett a helyzet arra, hogy törvényerejű rendelkezés lépjen hatályba. A szövetség petíciót fogalmazott meg, amelyet elküldtek a parlament akkori elnökének, Szabad Györgynek, aki fogadta a szövetség öttagú küldöttségét, és mindjárt azzal kezdte: teljes mértékben egyetért a követeléseikkel. Itt vetődött fel első alkalommal, hogy a hadigondozottak ügyét vegye át a Honvédelmi Minisztérium. És Für Lajos honvédelmi miniszter igent mondott. Arról nem ő tehetett, hogy a Népjóléti Minisztérium szemlélete is átkerült a HM-be…
1994 márciusában Boros Péter miniszterelnök egy kormányülésen szóba hozta a hadirokkantakra vonatkozó tennivalókat, és nagyon határozottan kijelentette, hogy az egy hét múlva sorra kerülő kormányülésre kéri a kidolgozott törvénytervezetet és a járulékokra szánt források megjelölését.
A törvény 1994. szeptember elsején lépett hatályba. Sok hibája volt, amit joggal sérelmeztek az érintettek, de így vagy úgy, törvény született. Mindenesetre most már öt kategóriára osztva rendelkezett a járulékok kifizetéséről, amelyet a minimálnyugdíjhoz (jelenleg ennek az összege 24 700 forint) viszonyítottak. A szövetség 1995-től folyamatosan rámutatott a törvény hiányosságaira, igazságtalanságaira, de a HM nem mozdult. Más úton-módon, önálló képviselői indítványként sikerült végül törvénymódosítást elérni 1997 júniusában. (1997. évi XIX. törvény.) Ez azt jelentette, hogy a 40 év elmaradt járuléka kompenzációjaként egyösszegű adományokat utaltak ki. Egy százszázalékos hadirokkant például 250 ezer forintot kapott. A szövetség elérte, hogy alanyi jogon minden hadirokkant és -özvegy részesült a kompenzációban.
– A honvédelmi bizottság ülésein mindig ott voltam – emlékezett Padányi Máriusz. – Meghívtak. Siralmas volt látni, hogy a HM jelenlévő képviselői milyen kétségbeesetten tiltakoztak a törvény módosítása ellen. Éppen annak a minisztériumnak a munkatársai, akik nagyon jól tudták, hogy mi nem idegenlégiósok voltunk; behívóparancs, katonaeskü, vezénylés stb. döntött a sorsunk felől. A kutya akart bevonulni, fegyvert fogni, harcolni.
Rendezetlen volt a hadiárvák, és a hadigyámoltak helyzete is. 2000 júniusában újfent az önálló képviselői indítvány segített. Elgondolkoztató, hogy a témával kapcsolatos vita a parlamentben két és fél óráig tartott. De a honvédelmi bizottságban már többségben voltak a támogatók. Az elnök azt kérdezte a jelen lévő honvédelmi minisztertől, Szabó Jánostól, hogy a kormány nevében egyetért-e a támogatással. Szabó János felállt, és azt mondta, hogy nem ért egyet. Aztán a megjelent képviselők 98 százaléka megszavazta, hogy minden hadigyámolt és hadiárva kapjon egy összegben 50 ezer forintot.
A hadigondozással kapcsolatos kiadásokat a Magyar Államkincstár fedezi, amely az 1994 decemberében létesült közalapítványt is működteti. Az államkincstár évente kiadott záródokumentumai minden lényeges dolgot tartalmaznak. Ebből tudhatjuk, hogy a hadirokkantak száma napjainkban hétezer alá csökkent, a hadiözvegyeké pedig nem éri el a tizenkétezret. Ötvenezer hadiárvát tartanak számon. Amennyiben a hadirokkant meghal, felesége hadiözvegy lesz, és megkapja az őt illető támogatást. Az özvegy halálával (szintúgy a hadiárva elhunytával) azonban a juttatásnak vége szakad. Napjainkban egy százszázalékos hadirokkant (az első kategóriában) 37 050 forint juttatást kap, a 25 százalékos (az ötödik kategóriában)
17 290 forintot. A hadiözvegyeknek 18 525 forint, a hadiárváknak 7410 forint jár.
Nem lenne több háború, ha a halottak mind visszatérnének – mondta egy bölcs filozófus. De nem térnek vissza, sajnos. Marad(t) a törődés a hozzátartozókkal. Padányi Máriusz nemrégiben a Honvédelmi Minisztérium pályázatára küldte be tanulmányát Az Európai Unióhoz és a NATO-hoz tartozó országok hadigondozási törvényeinek főbb jellemzői címmel. Tíz ország hadigondozási törvényeit hasonlította össze, mindenekelőtt a szemlélet azonosságait és különbözőségeit keresve. A vizsgált országokat három csoportra osztotta: 1. a háborúban győztes országok (Anglia, Egyesült Államok, Kanada); 2. vesztes országok, de a háború után demokratikus társadalmi renddel (Franciaország, Németország, Olaszország); 3. részben győztes, illetve vesztes államok, de ahol 1945 után a szovjet befolyás érvényesült (Lengyelország, Csehszlovákia, Magyarország, Románia). A tanulmány külön dolgozatot érdemelne. Ehelyett érjük be azzal, hogy a magyar hadigondozási törvények nem a dicsekvés kategóriájába tartoznak. Nincs igazi súlyuk. Miközben másutt komoly állami és társadalmi megbecsülés övezi hatvan év múltával is a II. világháború áldozatait!
Szeretet és bajtársiasság
Padányi Máriusz mégis azt mondja: nagy eredménynek érzi, hogy a jelenlegi helyzetig eljutottak. Most is négy törvénymódosítási javaslatukat vetik majd be a harcba. Mert harc nélkül nem megy. Teljes mértékben egyetért azzal, hogy csak olyan csatákat szabad vállalni, amelyek elég nagyok, hogy számítsanak, de elég kicsik, hogy megnyerhetők legyenek. A szövetség elnökségének összetétele híven tükrözi a realitást. Hat tagja közül kettő vidéki, négy budapesti. A budapestiek közül ketten nem tudják elhagyni a lakásukat. A harmadikat karácsonykor temették. A negyediket, egy gépészmérnököt még nyugdíjasként alkalmazza a vállalata. Így aztán pillanatnyilag minden Padányi doktor nyakába szakad. Miért csinálja? – kérdeztük a nyolcvanéves, egykori állatorvost, akinek a lakásán nyolcezer, saját maga által gépelt, illetve kézzel írott levél árulkodik arról a hatalmas munkáról, amelyet végzett.
– Miért csinálom? – kérdez vissza. – Szeretetből, bajtársiasságból. Nem vágyom földi elismerésre. Lemondtam azokról a kedvteléseimről, amelyeket nyugdíjas koromra elképzeltem. De nem tudom elmondani, milyen érzés, amikor ezeknek a sokat szenvedett embereknek az arcán mosolyt látok. Persze, egyedül nem sokra mennék, ha nem állna mögöttem egy olyan szervezet, amelynek összes képviselője tudja: csak a közösségben van igazi erő. Viszont csak a személyes kapcsolatok, találkozások, beszélgetések, kérések, érvek révén jutunk előre. Néha megnyugvás a léleknek, ha csinálhatunk valamit, amikor már nyilvánvalóan nem tehetünk semmit…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.