Kártérítést kérnek a BM-től

Ötmillió forint kártérítést követel a Belügyminisztériumtól a palesztin származású, szociális munkásként évtizedek óta Magyarországon dolgozó El-Swirky Nabil. A bűnügyi nyilvántartásba a férfi adatai mellé erőszakos bűncselekmények elkövetése miatt elítéltek priusza került, holott még csak szabálysértést sem követett el. A hivatal szerint fatális tévedés áldozata lett a külföldi.

2005. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az igazságszolgáltatás és a faji megkülönböztetés áldozatának érzi magát a palesztin származású, 1982 óta Magyarországon élő El-Swirky Nabil, akinek igazát az ügyészség megállapította, de elégtételt máig nem kapott. Lapunknak a külföldi férfi elmondta: a Bárczy Gusztáv gyógypedagógiai főiskolán végzett, jelenleg szociális munkásként dolgozik egy veszprémi hajléktalanszállón. Korábban Veszprémben éltek feleségével, de 1999-ben Tökölre költöztek, mert ott saját lakáshoz jutottak. A városban három éve elütötte fiát egy autós, de szerencsére Áronnak nem esett komoly baja. A feldühödött apa és a sofőr azonban egymásnak esett, ami miatt a rendőrség garázdaság miatt eljárást indított El-Swirky Nabil ellen. Amikor gyanúsítottként beidézték a szigetszentmiklósi kapitányságra, El-Swirky elmondása szerint a tököli körzeti megbízott egy vaskos aktát tett elé. Ebben az állt, hogy a palesztint 1994-ben a Budapesti II–III. Kerületi Bíróság emberrablás és más fegyveres bűncselekmények, míg a Komlói Városi Bíróság 1997-ben lopás miatt hat-, illetve hároméves börtönbüntetésre ítélte. Ezeket az adatokat egyébként – a baleset vizsgálatakor – közölték a férfi feleségével is.
El-Swirky Nabil hirtelen nem is tudta, kihez forduljon, hogy bebizonyítsa: nincs köze a bűncselekményekhez, hiszen hosszas ittléte alatt még csak szabálysértést sem követett el. Felesége válással fenyegetőzött, ráadásul Tökölön pletykaként terjedt a hír a kétgyermekes apáról: fegyveres bűnöző. A férfi arra gondolt, hogy a 2001. szeptember 11-i események váltották ki környezetéből az ellenszenvet. Visszaköltözött feleségével Veszprémbe, de mivel egy idő után már az asszony is bűnözőnek tartotta, s elvált tőle, feljelentést tett az ügyészségen.
A Pest Megyei Ügyészségi Nyomozó Hivatal határozatában az áll, hogy a bíróságok nem El-Swirky Nabilt, hanem két másik személyt ítéltek el az említett bűncselekmények miatt. A hiba a Belügyminisztérium Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatala számítógépes rendszerében keletkezett. A hivatal közlése szerint 2002. október 17-én a komlói, az óbudai, valamint a szigetszentmiklósi rendőrség egymáshoz közeli időben kérdezte le a két elítélt férfi, valamint El-Swirky Nabil adatait az országos bűnügyi nyilvántartásból. A két bírósági ítélet ismeretlen módon a palesztin férfi adataihoz került. Szándékos mulasztást a hivatal nem tárt föl, hanem arra hivatkozott, hogy a lekérdezések idején a bűntettesek nyilvántartásának programját fejlesztették, s ez lehetett a keveredés oka. A nyomozást ezért az ügyészség megszüntette.
A nyilvántartó főosztályvezetője, Kóbor József elmondta: egyedi esetről van szó. A fenti keveredés valóban a három évvel ezelőtti szoftverfejlesztésnek tudható be. A belső vizsgálat akkor megállapította, hogy amikor az egyik kapitányság lekérdezte az adatokat, akkor azok nem törlődtek automatikusan. Így, amikor a másik kapitányságon El-Swirky Nabilról kértek információkat, akkor az előző adatokat nyomtatták ki. Más esetében ez a hiba nem következett be – jegyezte meg Kóbor József.
A palesztin férfi ügyvédje, Kovács József közölte: ötmillió forint kártérítést kértek a Belügyminisztériumtól, de a napokban megérkezett válaszlevélben arról tájékoztattak, hogy hatáskör hiányában az ügyet átküldték az ORFK-ra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.