Megtámadta az egyik pályázó cég, a Fornax Rt. az idei év legnagyobb egészségügyi-informatikai beruházásának, a Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program (Hefop) közbeszerzési eljárását. A jogorvoslati eljárásban, amelyet tegnap tárgyalt a Közbeszerzési Döntőbizottság, a társaság azt kérte: a testület állapítsa meg a jogsértést és semmisítse meg a 700 millió forint értékű fejlesztés pályáztatásának eddigi eredményét. A kifogás szerint a pályáztatást és értékelést lebonyolító társaság, az OKFON Közbeszerzési Rt. nem határozta meg egyértelműen az elbírálás szempontjait, s a „továbbjutó” cégeket szubjektív értékelés alapján választotta ki. Figyelemre méltó, hogy a tender végső fordulójába bekerült az a konzorcium, amelyben a Meditcom Kft. is részt vesz. E cégben Kóka János tavaly októberéig jelentős mértékű tulajdonrésszel rendelkezett. A tegnapi tárgyalásán a pályáztatást lebonyolító cég képviselője elismerte: szubjektív szempontok is szerepeltek a továbbjutó cégek rangsorolásánál, ám úgy vélte, törvényesen jártak el.
*
A jogorvoslatot kérő Fornax Rt. képviselője ezzel szemben azt közölte: előzetes prekoncepció szerint történt a sorrend megállapítása, azaz az értékelésnél a már előre kiválasztott cégekhez rendelték hozzá a bírálat szempontjait.
Nem jutott be a pályázat második fordulójába egy másik induló, a T-Systems Hungary Kft. sem. A cég kormányzati értékesítésért felelős igazgatója, Rammacher Csaba lapunk érdeklődésére közölte: nevetséges volt a közbeszerzés értékelési eljárása. Mint fogalmazott, erősen megkérdőjelezhető az a pályázat, amelyben a világ legnagyobb informatikai cégével, az IBM-mel és Európa legnagyobb szoftvertársaságával, az SAP-vel alkotott konzorciumukról a bírálók azt állapították meg, hogy referenciáik nem megfelelőek.
A HEFOP elnevezésű program célja, hogy fejlessze az egészségügyi informatikát a kiválasztott fekvőbeteg-intézményekben, azaz a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktatókórházban, valamint a Pécsi Tudományegyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában. Megvalósulhat az új rendszerrel az intézmények közötti és intézményeken belüli gyors információcsere. Nem kell például papíralapú zárójelentéseket, korábbi leleteket, vizsgálati eredményeket, röntgenfelvételeket vinnie a betegnek, ha ismét kórházba kerül, azok ugyanis bármelyik, a hálózatba bekapcsolt intézményben lehívhatók lesznek. Így megvalósulhat a „lelet utazik, nem a beteg” célkitűzés, és elkerülhetők lesznek a feleslegesen elvégzett, ismételt vizsgálatok – hangsúlyozta a fejlesztés jelentőségét Rácz Jenő egészségügyi miniszter, egy korábbi sajtótájékoztatón. Elmondta azt is: cél az, hogy a rendszerbe a teljes ország bekapcsolódjon.
A beruházás első ütemére kiírt, s most megtámadott pályázat tehát nagy jelentőséggel bír, a nyertes cég ugyanis nyilvánvalóan eséllyel pályázik majd a további, sokmilliárdos fejlesztésekre is.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját