Kormánydöntésre várnak a károsultak

Már csak a kormány döntésén múlik, hogy az egykori Budapest Sportcsarnok hat évvel ezelőtti leégésekor kárt szenvedett vállalkozók szeptember 15-ig megkapják-e a pénzüket. A kereskedők egyesülete és a Sportfolió Kht. ugyanis peren kívül megegyezett, s az állami cég vállalta, hogy 622 millió forintot őszig kifizet.

2005. 07. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Végrehajtási egyezséget kötött nemrégiben a BS-tűz Károsultjaiért Egyesület és a Sportfolió Kht. Az állami cég kötelezettséget vállalt arra, hogy 622 millió forintot kifizet a hat évvel ezelőtti tűzben kárt szenvedett kereskedőknek – tájékoztatta lapunkat Horváth Péter, az egyesület jogi képviselője. Elmondta: márciusban elsőfokú döntés született az összeg megállapítása céljából, amely szerint az egyesületnek 320 millió forintot és annak a hat évre számított kamatait ítélte meg a bíróság. A kht. azonban fellebbezett, a másodfokú eljárást a bíróság októberre tűzte ki. Közben azonban a felek végrehajtási egyezséget kötöttek. Eszerint a kht. vállalta, hogy szeptember 15-ig 622 millió forintot kifizet az egyesület tagjainak, és viszszavonja a fellebbezését. Cserébe a másik fél eláll a márciustól számított kamatok követelésétől. Mivel azonban költségvetési intézményről van szó, a végső döntés a kormány kezében van. Horváth Péter állítása szerint még ebben a hónapban döntés születik a károsultaknak járó összegről. Ha kevesebb pénzt szavaznak meg, akkor az egyesület kivárja a bíróság jogerős döntését – tette hozzá az ügyvéd.
A Sportfolió Kht. jogi képviselője, Andrási László megerősítette Horváth Péter szavait. Lapunk szerette volna megtudni a cég felügyeleti szervétől, a Nemzeti Sporthivataltól, hogy honnan teremtik elő a több mint félmilliárd forintot, de az elnököt, Ábrahám Lászlót szabadsága miatt nem sikerült utolérnünk.
Ismeretes: a Budapest Sportcsarnok (BS) 1999. december 15-én hajnalban, a karácsonyi vásár idején égett le. A tűzben 330 kereskedő pavilonja és az abban lévő árukészlete semmisült meg. A károsultak nagyobb része elfogadta az állam harmincszázalékos – 191 millió forintos – kárenyhítését, de többek perre mentek a sportcsarnokot fenntartó Népstadion és Intézményeivel és annak jogutódjával, a Sportfolió Kht.-vel szemben. Az ügyben tavaly tavasszal jogerős részítélet született, amelyben a táblabíróság elismerte az egyesület kárigényének jogosságát, de az öszszegszerűség megállapításához újabb perre volt szükség. Ebben a felek kárszakértőt kértek fel, amely egyenként kiszámolta a vásárosok pontos veszteségét. Egy év után a Fővárosi Bíróság márciusban úgy döntött: 320 millió forint és annak hat évre számolt – csaknem 70 százalékos – kamata, azaz több mint félmilliárd forint illeti meg a BS-tűz Károsultjaiért Egyesület által képviselt 99 vállalkozót.

Mulasztott az üzemeltető. A BS leégése miatt egy gyertyaárust gyanúsított a rendőrség közveszélyokozással, de az ügyészség bizonyíték hiányában megszüntette az eljárást. A kártérítési per adatai alapján viszont megállapították a BS üzemeltetőjének súlyos mulasztását. Kiderült az is: az intézménynek vásár tartására érvényes használatbavételi engedélye sem volt. Az új létesítményt, a Papp László-sportarénát 2001. június 30-án kezdték építeni, s 2003. március 13-án adták át a nagyközönségnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.