Közeleg a magyar gyorsjelentési dömping, az elemzők találgatnak, a befektetők viszont optimisták, és vételi megbízásaikkal bombázzák a brókereket. A piac már lassan két hete folyamatosan kitör a megszokott nyári uborkaszezoni semmittevéséből. Így történt ez tegnap is, amikor az index a kereskedés egész ideje alatt növekedett. A rakétaszerű emelkedés, a magas – 19,449 milliárd forintos – forgalom azt mutatta, hogy a befektetők kedve nem lankad. A BUX 20 523,32 ponton, 268,59 ponttal emelkedve zárta a napot.
Szakértők szerint a BUX növekedését a várhatóan kedvező vállalati gyorsjelentési adatok okozzák. A piac arra számít, hogy a meghatározó nagy tőzsdei cégek kedvező eredményekkel rukkolnak elő. Ezt előlegezték meg a befektetők tegnap és a korábbi napokban is.
A vezető részvények közül a napi és történelmi csúcson záró Mol és a Richter határozták meg a tőzsde irányvonalát. Az olajipari papírok 620 forintos javulással, 19 910 forinton, a gyógyszergyártó részvényei 31 045 forint zártak. A Mol 5,89 milliárd forintos forgalmat bonyolított. Kevésbé segítette a BUX növekedését az éppen korrekcióban lévő OTP és a 8 forintos növekedést felmutató MTelekom.
Elemzők jelezték, hogy miként a Moltól és a Richtertől kedvező negyedéves jelentést várnak, hasonlóan pozitívat jósolnak az OTP-nek is.
A kis forgalmú részvények egymást próbálták túllicitálni, szinte az összes kis kapitalizációjú papír ára drágult; az Antenna Hungária 35 forinttal, a BorsodChem 67 forinttal, az Egis 125 forinttal, az FHB 2 forinttal javult. Négy százalékkal nőtt a Rába kurzusa is.
A következő napoktól a szakértők korrekciót várnak, mivel a piac háromnapos felértékelődése miatt a befektetőt profitot realizálhatnak. Arra, hogy a fordulat mikor következik be, nem tudtak pontos választ adni az elemzők, de a pénteki napot szinte biztosra veszik, hogy az egyik gyengülő nap lehet.
A bankközi devizapiacon a forint tovább erősödött, a BÉT zárásakor a hazai fizetőeszközt az euróval szemben 244,70–245,25 forint között jegyezték. A forint erősödése is azt mutatta, hogy a pénzpiacon folyamatosan jelentős mértékű tőke jelenik meg.
Emelkedéssel zárta a kereskedést a japán Nikkei 225 index is: a szigetország tőkepiaci indikátora 0,83 százalékkal növekedett. A piacot a mikroelektronikai cégek eredményei erősítették, a nemzetközi és hazai csipgyártók gazdálkodási adatai a korábbi évek viszszaesését követve egyre jobbak. Meghatározóak az Advantest és a NEC eredményei voltak, de a technológiai szektor más szegmensében is hasonló eredményjavulások történtek. Az Advantest közölte, hogy jobb eredményeket jelentett a második naptári negyedről az első negyedévihez képest. A lapkagyártók piaci árcsökkenés okozta nehézségeit tükrözve, az üzemi eredménye 47,5 százalékkal, 11,77 milliárd jenre csökkent az egy évvel korábbi 22,4 milliárdhoz képest, de 60 százalékkal több volt, mint a naptári első negyedévben
– írta az MTI–Eco.
Európában is az eredmények határozták meg a piaci hangulatot. A napközben felívelő, majd a zárás előtt gyengülő indexekre hatást gyakorolt a francia–olasz csipgyártó STMicroelectronics 26 millió eurós adózott eredménye, ami 82 százalékkal kevesebb volt az egy évvel korábbi 142 milliónál. A visszaesést az átszervezéssel, egyes termékek gyenge keresletével indokolták.
New Yorkban a Boeing negyedéves gazdálkodási adata pesszimizmust okozott, az eladások növelésével büszkélkedhető repülőgépgyártó adózott eredménye viszont a fenti időszakban 566 millió dollárra csökkent.
Szakértő: 2025 valóban a gazdasági áttörés éve lehet